fbpx
Spojte sa snami
Marta

Uverejnený

on

Kto by to nepoznal – odpadky rôzneho druhu sa rýchlo hromadia v každej domácnosti. Väčšina smetí potom skončí v komunálnom odpade, veď je to pohodlné a dostupné riešenie. Zmeniť prístup k odpadu je pritom jednoduché, len treba začať. Životné prostredie odľahčia aj drobné kroky.

Vyhnite sa odpadu už pri nákupe

Všimnite si, koľko produktov je zabalených v zbytočných obaloch navyše. Od zubných pást v krabičkách cez šaláty v sáčku až po plastové pravítka v extra plastových obaloch.

Pritom sa stačí len zamyslieť nad tým, čo z tohto balastu je naozaj potrebné. Často sa nájde dostupná alternatíva bez nadbytočných obalov.

Noste si na nákup látkovú tašku

Je to len jednorazová investícia a ušetrí množstvo zbytočného plastu. Látkové tašky splnia svoj účel presne tak ako plastové, dajú sa prať a nezaťažujú životné prostredie.

Využite odpad na ďalší účel

Možností je neúrekom, len treba zapojiť trochu fantázie. Pohár z uhoriek môže poslúžiť ako nádoba na ryžu, cukor či múku. Stará deravá duša z bicykla môže poslúžiť ako veľmi moderný opasok. Látka zo starého trička tiež nemusí skončiť v koši, možno ju využiť ako handru na čistenie či oblečenie pre bábiku.

Z prázdnej fľaše vína sa dá urobiť štýlový svietnik. Starý kvetináč poslúži ako držiak na farbičky – alebo naopak. Plastový obal od margarínu môžete využiť ako nádobku na mydlo. Ako použiť aj staré noviny a časopisy sa dočítate v našom ďalšom článku.

Trieďte čo sa dá

V dnešnej dobe by už malo byť samozrejmosťou triediť odpad. Mnoho domácností však z pohodlnosti hádže všetko do jedného koša. Pritom možnosti triediť sú už na Slovensku v každej obci.

Treba si na triedenie nájsť jednoduchý systém a potom už to ide takmer samé od seba. A tých pár krokov k nádobám s triedeným odpadom každému iba prospeje.

Nekupujte zbytočnosti

Znie to ako ošúchaný tip, ale je večne pravdivý. Potrebujeme naozaj toľko vecí, oblečenia a hračiek? Vždy stojí za to, zvážiť, čo naozaj potrebujeme a na čo bude len zbytočne sadať prach kým sa to vyhodí.

Kupujte veci z druhej ruky

Množstvo vecí potrebujeme len na nejakú dobu – detský bicykel, CD prehrávač, notebook, hračky či prebaľovací pult. Neplatí to len pre produkty pre deti, ale aj pre množstvo ďalších vecí. Kúpou použitých produktov ušetríme nielen odpad ale aj peniaze.

Všetky tieto kroky stoja len minimálnu námahu, ale pomôžu nám minimalizovať odpad, ktorý len zbytočne zaťažuje domácnosť a najmä prírodu. Treba len niekde začať. Uvidíte ako rýchlo si na tieto každodenné kroky zvyknete a už si ani nebudete vedieť predstaviť, že ste fungovali inak.

Beauty triky

10 vecí, ktoré by si mal urobiť toto leto

Toto leto bude Tvoje !

Avatar

Uverejnený

on

By

  • Festival

Leto, zábava, teplo – toto všetko spája slovo festival. Teraz je práve čas rozprúdiť krv v žilách a začať si na plné pecky užívať. Taktiež, tu môžeš ukázať svoje kreatívne JA vo svojom outfite, účese a vyblázniť sa s dobrou partiou.

  • Chata

Alebo jednoducho aj grilovačka. Zábavná, no zároveň pokojná noc s tými správnymi ľuďmi a teplý vánok leta vždy prinesie niečo skvelé.

  • Túra

V takomto krásnom, zvyčajne slnečnom počasí sa túra hodí na jednotku. Síce sa riadne namakáš a budeš zničený, no výhľad a pocit z prekonania samého seba stojí za to.

  • Brigáda

Ku letu samozrejme patrí brigáda. Tá je pre nás vynikajúcou skúsenosťou pre ďalšie povolania, a samozrejme nezaškodí si niečo privyrobiť.

  • Za hranice Slovenska

Určite sa toto leto nebude sedieť doma. Ak sa už nevyberieš k moru, to nevadí. Stačí ak vôbec navštíviš susedných Čechov, trhy v Poľsku alebo iných susedov, a spoznáš ich kultúru.

  • Oddýchni si

Však toto ku letu patrí na 100%. O čom inom je predsa toto obdobie (hlavne pre študentov), ak aspoň raz poriadne nevypneš.

  • Vzdelávaj sa

Celý život je o učení sa. Nemusíš to preháňať. Stačí aspoň chvíľa denne. Ak sa chceš naučiť nový jazyk, hrať na gitare, variť halušky,  tak sa to nauč. Buď vzdelaný a splň si tak možno jeden z tvojich snov.

  • Choď ku vode

Teplo a voda spájajú jeden z najlepších pocitov na svete. Viac k tomu nemám čo povedať. Jednoducho je leto, tak sa bež osviežiť a relaxovať ku vode.

  • Urob niečo odvážne

Prefarbi si vlasy, daj si tetovanie, pozvi niekoho von… Sprav niečo rebelské, odvážne, nech je na čo spomínať.

  • Ži

Hlavne nezabudni, že každý deň má svoje čaro, bez toho aby si musel plniť tieto body. Užívaj si, usmievaj sa a relaxuj. Je to tvoje leto.

Pokračovať v čítaní

Najčítanejšie články