fbpx
Spojte sa snami

Uverejnený

on

Kto by to nepoznal – odpadky rôzneho druhu sa rýchlo hromadia v každej domácnosti. Väčšina smetí potom skončí v komunálnom odpade, veď je to pohodlné a dostupné riešenie. Zmeniť prístup k odpadu je pritom jednoduché, len treba začať. Životné prostredie odľahčia aj drobné kroky.

Vyhnite sa odpadu už pri nákupe

Všimnite si, koľko produktov je zabalených v zbytočných obaloch navyše. Od zubných pást v krabičkách cez šaláty v sáčku až po plastové pravítka v extra plastových obaloch.

Pritom sa stačí len zamyslieť nad tým, čo z tohto balastu je naozaj potrebné. Často sa nájde dostupná alternatíva bez nadbytočných obalov.

Noste si na nákup látkovú tašku

Je to len jednorazová investícia a ušetrí množstvo zbytočného plastu. Látkové tašky splnia svoj účel presne tak ako plastové, dajú sa prať a nezaťažujú životné prostredie.

Využite odpad na ďalší účel

Možností je neúrekom, len treba zapojiť trochu fantázie. Pohár z uhoriek môže poslúžiť ako nádoba na ryžu, cukor či múku. Stará deravá duša z bicykla môže poslúžiť ako veľmi moderný opasok. Látka zo starého trička tiež nemusí skončiť v koši, možno ju využiť ako handru na čistenie či oblečenie pre bábiku.

Z prázdnej fľaše vína sa dá urobiť štýlový svietnik. Starý kvetináč poslúži ako držiak na farbičky – alebo naopak. Plastový obal od margarínu môžete využiť ako nádobku na mydlo. Ako použiť aj staré noviny a časopisy sa dočítate v našom ďalšom článku.

Trieďte čo sa dá

V dnešnej dobe by už malo byť samozrejmosťou triediť odpad. Mnoho domácností však z pohodlnosti hádže všetko do jedného koša. Pritom možnosti triediť sú už na Slovensku v každej obci.

Treba si na triedenie nájsť jednoduchý systém a potom už to ide takmer samé od seba. A tých pár krokov k nádobám s triedeným odpadom každému iba prospeje.

Nekupujte zbytočnosti

Znie to ako ošúchaný tip, ale je večne pravdivý. Potrebujeme naozaj toľko vecí, oblečenia a hračiek? Vždy stojí za to, zvážiť, čo naozaj potrebujeme a na čo bude len zbytočne sadať prach kým sa to vyhodí.

Kupujte veci z druhej ruky

Množstvo vecí potrebujeme len na nejakú dobu – detský bicykel, CD prehrávač, notebook, hračky či prebaľovací pult. Neplatí to len pre produkty pre deti, ale aj pre množstvo ďalších vecí. Kúpou použitých produktov ušetríme nielen odpad ale aj peniaze.

Všetky tieto kroky stoja len minimálnu námahu, ale pomôžu nám minimalizovať odpad, ktorý len zbytočne zaťažuje domácnosť a najmä prírodu. Treba len niekde začať. Uvidíte ako rýchlo si na tieto každodenné kroky zvyknete a už si ani nebudete vedieť predstaviť, že ste fungovali inak.

Pokračovať v čítaní
Reklama

Druhá šanca

Ľudia, ktorí zachraňujú našu planétu

Chcete sa stať výnimočným? Naša planéta postupne prehráva boj s nenásytným nepriateľom, človekom. Tento boj by bol stratený, keby sa na stranu Zeme nezačali pripadať uvedomelý ľudia, hrdinovia svojej doby. Chceš sa aj ty pridať k odboju zeme?

Uverejnený

on

By

Mladík a filmár Nuseir Yassin (Nas) počas svojho výletu k mŕtvemu moru zistil, že more sa stráca. Človek by si pomyslel, že ľudia úplne zabíjajú prírodu! Ale nie všetci.

Sú medzi nami ľudia, ktorý prispievajú k záchrane našej planéty. V krajinách po celom svete sa spojili skupinky ľudí a vymysleli aktivity alebo spôsob ako veľmi jednoducho prispieť k zlepšeniu životného prostredia.

Nasovi trvalo 1000 dní pokiaľ natočil o nich krátke video. Ak sa chcete pridať do klubu týchto výnimočných ľudí a záleží vám na životnom prostredí, v ktorom žijete, stačí sa len poobzerať okolo seba a nápad možno príde aj sám. Pozrite si video a inšpirujte seba aj iných.

Pokračovať v čítaní

Najčítanejšie články