fbpx
Spojte sa snami
Andrej

Uverejnený

on

Recyklácia je jedna z najdôležitejších opatrení, ktoré môžete ako jednotlivec urobiť pre zachovanie našej planéty. Na Slovensku recykluje len približne 23% ľudí. Ste jedným z nich? Alebo len neviete, ktoré položky recyklovať a ktoré patria do kompostu alebo odpadu? Národná recyklačná koalícia vytvorila zoznam najdôležitejších položiek na recykláciu.

1. Hliník

Hliníkové plechovky sú 100% recyklovateľné a môžu sa znova a znova recyklovať. Ešte ľahšie je vyrobiť nové plechovky z recyklovaných plechoviek. Spotrebuje sa na to o 95% menej energie než pri vyrobe úplne nových.

2. PET plastové fľaše

Takmer 80% fliaš skončí na skládke. Zastavme to. Využitie plastov z recyklovaných zdrojov využíva o dve tretiny menej energie než výroba nových plastov.

3. Noviny

Prečo by sme mali recyklovať papier? Je celkom zrejmé, či nie? Podľa agentúry na ochranu životného prostredia, papier tvorí asi jednu tretinu komunálneho odpadu. To je veľmi veľa papiera preto recyklácia papiera šetrí množstvo zdrojov a energie.

4. Kartón

Stará vlnitá lepenka predstavuje významné percento komerčného pevného odpadu. Približne 90% z celkového množstva kartónu pochádza z komerčného alebo nebytového sektora, kde pracujeme.

Takže nabudúce, keď vám UPS privezie do vašej kancelárie veľkú krabicu, určite ju rozbite a recyklujte – samozrejme po vyprázdnení.

5. Oceľ

Rovnako ako hliník, výrobky z ocele sa môžu znova recyklovať bez toho, aby sa ohrozila kvalita ocele. Hovoríme o oceľových plechovkách, ale možno máte aj niektoré oceľové diely alebo spotrebiče pripravené na recykláciu? Recykláciou 80 miliónov ton ocele sa ušetrí elektrická energia na napájanie 18 miliónov domácností ročne.

6. HDPE plastové fľaše

HDPE znamená polyetylén s vysokou hustotou, bežný a hustejší plast, ktorý sa používa v detergentoch a šampónoch. HDPE plasty môžu byť označené logom na spodnej časti – tri šípky v tvare trojuholníka. Skontrolujte číslo v tomto logu: čísla 1 a 2 sú recyklovateľné takmer všade, ale 3 až 7 sú recyklovateľné iba v obmedzených oblastiach. A nezabudnite vypláchnuť a vyčistiť všetky fľaše z HDPE v umývadle. Akákoľvek nečistota alebo zvyšky potravín môžu znemožniť proces recyklácie.

7. Sklo

Recyklované sklo šetrí 50% energie oproti novému sklu a recyklácia len jednej sklenenej fľaše šetrí dostatok energie na osvetlenie 100-wattovej žiarovky po dobu štyroch hodín. Recyklované sklo vytvára o 20% menej znečistenia ovzdušia a o 50% menej znečistenia vody a jedna tona skla vyrobená z 50% recyklovaných materiálov šetrí 250 kilogramov banského odpadu. Super!

8. Časopisy a zmiešané papiere

Existuje veľa dôvodov, prečo recyklovať všetkých druhý papiera. Napríklad recyklovaný papier šetrí 60% energie oproti pôvodnému papieru a taktiež vytvára o 95% menej znečistenia ovzdušia. Recyklácia jednej tony papiera ušetrí 17 stromov a 7 000 galónov vody. Je však smutné, že ľudia každoročne spotrebujú množstvo papiera na zbytočnosti (baliaci papier na vianočne darčeky), ktorý potom končí v komunálnom odpade. Zamyslime sa všetci nad tým a zmeňme to!

9. Počítače

Počítače je možné recyklovať niekoľkými spôsobmi, v závislosti od stavu prístroja. Staré počítače môžete prenechať priateľom a rodinným príslušníkom prípadne predať.

Takýmto spôsobom často pomôžete druhým aby mohli vlastniť počítač, kto by si inak nemohol dovoliť. Pokazené počítače môžete odniesť na zberný dvor, kde prístroje búdu demontované a recyklovane.

Zdroj: care2.com

Pokračovať v čítaní
Reklama

Beauty triky

10 vecí, ktoré by si mal urobiť toto leto

Toto leto bude Tvoje !

Avatar

Uverejnený

on

By

  • Festival

Leto, zábava, teplo – toto všetko spája slovo festival. Teraz je práve čas rozprúdiť krv v žilách a začať si na plné pecky užívať. Taktiež, tu môžeš ukázať svoje kreatívne JA vo svojom outfite, účese a vyblázniť sa s dobrou partiou.

  • Chata

Alebo jednoducho aj grilovačka. Zábavná, no zároveň pokojná noc s tými správnymi ľuďmi a teplý vánok leta vždy prinesie niečo skvelé.

  • Túra

V takomto krásnom, zvyčajne slnečnom počasí sa túra hodí na jednotku. Síce sa riadne namakáš a budeš zničený, no výhľad a pocit z prekonania samého seba stojí za to.

  • Brigáda

Ku letu samozrejme patrí brigáda. Tá je pre nás vynikajúcou skúsenosťou pre ďalšie povolania, a samozrejme nezaškodí si niečo privyrobiť.

  • Za hranice Slovenska

Určite sa toto leto nebude sedieť doma. Ak sa už nevyberieš k moru, to nevadí. Stačí ak vôbec navštíviš susedných Čechov, trhy v Poľsku alebo iných susedov, a spoznáš ich kultúru.

  • Oddýchni si

Však toto ku letu patrí na 100%. O čom inom je predsa toto obdobie (hlavne pre študentov), ak aspoň raz poriadne nevypneš.

  • Vzdelávaj sa

Celý život je o učení sa. Nemusíš to preháňať. Stačí aspoň chvíľa denne. Ak sa chceš naučiť nový jazyk, hrať na gitare, variť halušky,  tak sa to nauč. Buď vzdelaný a splň si tak možno jeden z tvojich snov.

  • Choď ku vode

Teplo a voda spájajú jeden z najlepších pocitov na svete. Viac k tomu nemám čo povedať. Jednoducho je leto, tak sa bež osviežiť a relaxovať ku vode.

  • Urob niečo odvážne

Prefarbi si vlasy, daj si tetovanie, pozvi niekoho von… Sprav niečo rebelské, odvážne, nech je na čo spomínať.

  • Ži

Hlavne nezabudni, že každý deň má svoje čaro, bez toho aby si musel plniť tieto body. Užívaj si, usmievaj sa a relaxuj. Je to tvoje leto.

Pokračovať v čítaní

Najčítanejšie články