fbpx
Spojte sa snami
Renáta

Uverejnený

on

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo nám ostane po dušičkovom období okrem spomienok na našich blízkych?

Niekoľko týždňov pred Dušičkami sa celé masy presúvajú smer Poľsko s vidinou nákupu najkrajších a najlacnejších kvetov, kytíc, sviečok na hroby. Niektorí na to nemajú čas a nakúpia si všetky pomôcky, umelé kvety a vence si vyrobia sami. No nájdu sa aj takí, ktorí kúpia všetko na poslednú chvíľku. Len nepatrné percento ľudí siahne po prírodných spomienkových predmetoch.

Žijeme v dobe, kedy nie je problém si niečo kúpiť, už sa nečakajú dlhé rady pred obchodmi, a tak zrazu všetky cintoríny v priebehu pár dní žiaria ako príletové dráhy pre lietadlá a sú vyzdobené všakovakými kvetmi a sviečkami od výmyslu sveta. No prejde sviatočné obdobie a po niekoľkých dňoch, prípadne týždňoch či mesiacoch sa zrazu tieto nádherné kvety, vence, sviečky, svietniky zmenia na kopu plastov a odpadu. Jednoducho, farba sa vymyje, kvety sa zničia alebo ich odfúkne vietor, v niektorých prípadoch si ich niekto požičia. Ostane na ne iba nepatrná spomienka, ale naša planéta si tieto sviatky zapamätá veľmi dobre. Prečo? Pre tony plastov a odpadu, ktoré nám ostanú.

Uvedomme si, že si máme spomínať na svojich blízkych počas celého roka, nielen niekoľko dní v roku, to znamená, že si napríklad môžeme kvety a rastliny vysadiť, a tým obmedziť nákup plastových zbytočností, alebo jednoducho siahnime po živých kvetoch, vyrobme si s láskou vlastné svietniky. Argument, že veď kvety vednú, treba ich polievať neobstojí, pretože aj umelé kvety sa pomerne rýchlo znehodnotia. Určite nezdobme cintoríny len kvôli pocitu, že sa to patrí a čo povedia druhí, jednoducho, veď spomínať v prvom rade máme v srdci, v modlitbách, myšlienkach na dotyčného. Skúsme k tomu pridať aj pomyslenie, že si spomenieme na blízkych a pomôžeme aj planéte. Však je len jedna a naša, sme za ňu zodpovední všetci spoločne práve teraz v tejto chvíli.

Pokračovať v čítaní
Reklama

Iné

Je káva s mliekom zdravá alebo nie?

Avatar

Uverejnený

on

By

V poslednom čase sa veľa ľudí zapája do diskusií ohľadom ich obľúbeného nápoja s mliekom. Niektorí sa prikláňajú k názoru, že pitie kávy s mliekom vážne škodí. Čo si myslíte vy? Dokážete si odoprieť svoju obľúbenú kávičku s mliekom, alebo si myslíte, že to je hlúposť?

Mlieko

Tlmí účinky kofeínu v káve, konkrétne pôsobí priaznivo na sliznici, preto káva s mliekom je odporúčaná pre ľudí, ktorí majú problém so žalúdkom. Smotana v mlieku spomaľuje organizmus, takže telo sa pomalšie vyprázdňuje a kofeín dlhšie pôsobí v ľudskom tele. Takže žiadne kávy pred večerou, pretože v noci nezaspíte. Káva s mliekom je rovnako silná ako káva bez mlieka.

Výhody Kávy

Ak pijete kávu v určitom množstve, tak sa nemusíte ničoho báť. Káva vám nielen zlepšuje psychiku, ale aj vylepšuje vašu pozornosť.Takže budete viac sústredení a učenie alebo pozeranie nových veci vám pôjde o dosť ľahšie, máte v sebe viac energie a cítite sa aj o dosť šťastnejší. Niektoré prieskumy potvrdzujú účinok kávy aj na bolesť hlavy a migrénu, avšak pre ľudí s problémami so srdcom sa pitie kávy neodporúča vo zvýšenej miere.

Škodí len v určitých prípadoch

Ak máte problémy s kyselinou v žalúdku, tak vám mlieko s kávou bude viac chutiť, a zároveň vám aj lepšie sadne na žalúdok ako obyčajná káva. Problém nastáva vtedy, ak trpíte intoleranciou laktózy.Takže môžete kravské mliečko vymeniť za rastlinné, aké sú napr. kokosové alebo mandľové. Ak máte silné problémy s pečenou, tak sa vám neodporúča piť kávu vôbec. Či s mliekom alebo bez. Aj napriek všetkým negatívam a pozitívam, rozhodnutie je na vás.Takže čo urobíte, budete piť vašu obľúbenú kávičku s mliekom, alebo prestanete s tým nadobro?

Pokračovať v čítaní

Najčítanejšie články