fbpx
Spojte sa snami
Avatar

Uverejnený

on

Aj z malej myšlienky vie vyrásť veľký čin.

Pozrime sa na päť základných princípov, ktorými sa Zero Waste riadi a na malé kroky, vďaka ktorým sa nakopneme, aby sme spravili tento svet čistejším. A krajším.

Zamietni

Povedz NIE. Stačí. Ďakujem, neprosím si.

Si v obchode pri pokladni a aktívna pani predavačka ti pri blokovaní začne baliť tvoje nové oblečenie do igelitovej tašky. Na čo čakáš? Nechceš jej povedať, že si si so sebou zobral vlastnú tašku, len preto, lebo sa jej hanbíš?

Ideš s kamarátmi do baru dať si svoju obľúbenú limonádu, či drink. Tentoraz si už nezabudol  čašníčke povedať: „Poprosím vás bez slamky,“ načo sa ona vráti s tvojou limonádou bez slamiek. Tie budú v pive, ktoré donesie tvojmu kamarátovi.

Na chvíľu sa zastav a premýšľaj.

Zredukuj

Nastal čas pozrieť sa na to, čo vo svojom živote skutočne potrebuješ (možno aj koho, ale na to si musí každý odpovedať sám).

Vo výklade vidíš nádherné šaty, dokonca tvoja najobľúbenejšia blogerka si ich kúpila. Nevadí, že ti v skrini smutne visia podobné z minulej sezóny, a nie jedny, ty ich potrebuješ tiež. Počkaj, potrebuješ alebo chceš? Niekedy treba povedať nie aj sebe. Potom ho nebudeš musieť povedať pani predavačke.

Už piatykrát za sebou si otvoril preplnenú chladničku a nenašiel si nič, čo by si si dal na večeru. Máš toľko možností a predsa, alebo skôr práve preto, sa nevieš rozhodnúť. To kura z minulého víkendu už chytá nevábnu farbu a hlávkový šalát akosi zvädol. Menší nákup by pomohol nielen tvojej peňaženke, ale aj tvojmu odpadkovému košu. Mysli na to hlavne pred sviatkami, jeden deň zatvorené obchody ešte neznamenajú koniec sveta.

Prvý krok si spravil. Chceš so mnou kráčať ďalej? O ostatných princípoch Zero Waste sa dozvieš v ďalšom článku.

Pokračovať v čítaní
Reklama

Iné

Je káva s mliekom zdravá alebo nie?

Avatar

Uverejnený

on

By

V poslednom čase sa veľa ľudí zapája do diskusií ohľadom ich obľúbeného nápoja s mliekom. Niektorí sa prikláňajú k názoru, že pitie kávy s mliekom vážne škodí. Čo si myslíte vy? Dokážete si odoprieť svoju obľúbenú kávičku s mliekom, alebo si myslíte, že to je hlúposť?

Mlieko

Tlmí účinky kofeínu v káve, konkrétne pôsobí priaznivo na sliznici, preto káva s mliekom je odporúčaná pre ľudí, ktorí majú problém so žalúdkom. Smotana v mlieku spomaľuje organizmus, takže telo sa pomalšie vyprázdňuje a kofeín dlhšie pôsobí v ľudskom tele. Takže žiadne kávy pred večerou, pretože v noci nezaspíte. Káva s mliekom je rovnako silná ako káva bez mlieka.

Výhody Kávy

Ak pijete kávu v určitom množstve, tak sa nemusíte ničoho báť. Káva vám nielen zlepšuje psychiku, ale aj vylepšuje vašu pozornosť.Takže budete viac sústredení a učenie alebo pozeranie nových veci vám pôjde o dosť ľahšie, máte v sebe viac energie a cítite sa aj o dosť šťastnejší. Niektoré prieskumy potvrdzujú účinok kávy aj na bolesť hlavy a migrénu, avšak pre ľudí s problémami so srdcom sa pitie kávy neodporúča vo zvýšenej miere.

Škodí len v určitých prípadoch

Ak máte problémy s kyselinou v žalúdku, tak vám mlieko s kávou bude viac chutiť, a zároveň vám aj lepšie sadne na žalúdok ako obyčajná káva. Problém nastáva vtedy, ak trpíte intoleranciou laktózy.Takže môžete kravské mliečko vymeniť za rastlinné, aké sú napr. kokosové alebo mandľové. Ak máte silné problémy s pečenou, tak sa vám neodporúča piť kávu vôbec. Či s mliekom alebo bez. Aj napriek všetkým negatívam a pozitívam, rozhodnutie je na vás.Takže čo urobíte, budete piť vašu obľúbenú kávičku s mliekom, alebo prestanete s tým nadobro?

Pokračovať v čítaní

Najčítanejšie články