Spojte sa snami
Avatar

Uverejnený

on

Aj z malej myšlienky vie vyrásť veľký čin.

Pozrime sa na päť základných princípov, ktorými sa Zero Waste riadi a na malé kroky, vďaka ktorým sa nakopneme, aby sme spravili tento svet čistejším. A krajším.

Zamietni

Povedz NIE. Stačí. Ďakujem, neprosím si.

Si v obchode pri pokladni a aktívna pani predavačka ti pri blokovaní začne baliť tvoje nové oblečenie do igelitovej tašky. Na čo čakáš? Nechceš jej povedať, že si si so sebou zobral vlastnú tašku, len preto, lebo sa jej hanbíš?

Ideš s kamarátmi do baru dať si svoju obľúbenú limonádu, či drink. Tentoraz si už nezabudol  čašníčke povedať: „Poprosím vás bez slamky,“ načo sa ona vráti s tvojou limonádou bez slamiek. Tie budú v pive, ktoré donesie tvojmu kamarátovi.

Na chvíľu sa zastav a premýšľaj.

Zredukuj

Nastal čas pozrieť sa na to, čo vo svojom živote skutočne potrebuješ (možno aj koho, ale na to si musí každý odpovedať sám).

Vo výklade vidíš nádherné šaty, dokonca tvoja najobľúbenejšia blogerka si ich kúpila. Nevadí, že ti v skrini smutne visia podobné z minulej sezóny, a nie jedny, ty ich potrebuješ tiež. Počkaj, potrebuješ alebo chceš? Niekedy treba povedať nie aj sebe. Potom ho nebudeš musieť povedať pani predavačke.

Už piatykrát za sebou si otvoril preplnenú chladničku a nenašiel si nič, čo by si si dal na večeru. Máš toľko možností a predsa, alebo skôr práve preto, sa nevieš rozhodnúť. To kura z minulého víkendu už chytá nevábnu farbu a hlávkový šalát akosi zvädol. Menší nákup by pomohol nielen tvojej peňaženke, ale aj tvojmu odpadkovému košu. Mysli na to hlavne pred sviatkami, jeden deň zatvorené obchody ešte neznamenajú koniec sveta.

Prvý krok si spravil. Chceš so mnou kráčať ďalej? O ostatných princípoch Zero Waste sa dozvieš v ďalšom článku.

Pokračovať v čítaní
Reklama

Životný štýl

Ste módni škrečkovia?

Aj vy škrečkujete? Že sa vás to netýka? Možno budete prekvapení

Vanda

Uverejnený

on

By

V súčasnej dobe nás najrozmanitejšie odevné značky v obchodných reťazcoch bombardujú so zaručene kvalitnými a módnymi vychytávkami v každom ročnom období a my ľudia bez ohľadu aj na životné prostredie nakupujeme a nakupujeme a míňame svoje ťažko zarobené eurá.

Náš šatník sa začína pomaly podobať na skriňu z Narnie, ale nám je to jedno. Ak by ste hľadali rôznofarebné vychytávky za posledných minimálne päť rokov, určite ich v našej skrini nájdete, a práve nás môžu módni kritici označiť za „módnych škrečkov“.

Ak vás trápi tento problém, skúste sa reálne zamyslieť, koľko oblečenia zo svojho šatníka ste mali reálne oblečené v posledných mesiacoch.

Platí pritom zásada, že čo ste nemali oblečené za posledný rok ani raz, to si už určite neoblečiete a je načase sa s takým kúskom rozlúčiť či už formou daru alebo predaja na bazári. Je to len na vás!

Pokračovať v čítaní

Najčítanejšie články