fbpx
Spojte sa snami
Avatar

Uverejnený

on

Aj z malej myšlienky vie vyrásť veľký čin.

Pozrime sa na päť základných princípov, ktorými sa Zero Waste riadi a na malé kroky, vďaka ktorým sa nakopneme, aby sme spravili tento svet čistejším. A krajším.

Zamietni

Povedz NIE. Stačí. Ďakujem, neprosím si.

Si v obchode pri pokladni a aktívna pani predavačka ti pri blokovaní začne baliť tvoje nové oblečenie do igelitovej tašky. Na čo čakáš? Nechceš jej povedať, že si si so sebou zobral vlastnú tašku, len preto, lebo sa jej hanbíš?

Ideš s kamarátmi do baru dať si svoju obľúbenú limonádu, či drink. Tentoraz si už nezabudol  čašníčke povedať: „Poprosím vás bez slamky,“ načo sa ona vráti s tvojou limonádou bez slamiek. Tie budú v pive, ktoré donesie tvojmu kamarátovi.

Na chvíľu sa zastav a premýšľaj.

Zredukuj

Nastal čas pozrieť sa na to, čo vo svojom živote skutočne potrebuješ (možno aj koho, ale na to si musí každý odpovedať sám).

Vo výklade vidíš nádherné šaty, dokonca tvoja najobľúbenejšia blogerka si ich kúpila. Nevadí, že ti v skrini smutne visia podobné z minulej sezóny, a nie jedny, ty ich potrebuješ tiež. Počkaj, potrebuješ alebo chceš? Niekedy treba povedať nie aj sebe. Potom ho nebudeš musieť povedať pani predavačke.

Už piatykrát za sebou si otvoril preplnenú chladničku a nenašiel si nič, čo by si si dal na večeru. Máš toľko možností a predsa, alebo skôr práve preto, sa nevieš rozhodnúť. To kura z minulého víkendu už chytá nevábnu farbu a hlávkový šalát akosi zvädol. Menší nákup by pomohol nielen tvojej peňaženke, ale aj tvojmu odpadkovému košu. Mysli na to hlavne pred sviatkami, jeden deň zatvorené obchody ešte neznamenajú koniec sveta.

Prvý krok si spravil. Chceš so mnou kráčať ďalej? O ostatných princípoch Zero Waste sa dozvieš v ďalšom článku.

Pokračovať v čítaní
Reklama

Druhá šanca

Leo Rodgers – Bicykel je môj invalidný vozík.

Stratil nohu, ale nie silu žiť. Znovu objavil bicykel a teraz je nezastaviteľný.

Avatar

Uverejnený

on

By

Leo Rodgers miluje jazdu na dvoch kolesách. S bicyklovaním začal už ako dieťa – pohltilo ho. V skateparkoch skúšal rôzne skoky a triky. V čase strednej školy v ňom prepukla vášeň pre motocykle. Pomyslel si, že to, čo dokáže na bicykli by mohol dokázať aj na motorke.

Počas jedného nevydareného triku došlo k vážnej nehode a Leo prišiel o nohu. Musel sa zamyslieť nad tým ako udrží rovnováhu a naučiť sa chodiť. Časom zistil, že bicykel mu môže uľahčiť život.

Nemusí byť na nikoho odkázaný, bicykel si dokáže ľahko prispôsobiť na všetko čo potrebuje aj sám. Zistil, že jednorýchlostný bicykel (tzv. fixka) mu ponúka množstvo výhod. Nemusí meniť rýchlosti, nepotrebuje brzdy a keď sa naučil používať klipy na topánky povedal si: “Toto je moje riešenie invalidného vozíka.” Nezastavil sa, rozhodol sa pretekať na cyklistickom ovále.

Stretáva sa tu s priateľmi a túžba víťaziť ho ženie dopredu. Leo Rogers je inšpiráciou ako aj s ťažkým životným osudom nájsť chuť do života, nevzdať sa a inšpirovať iných.

Zdroj: bicyling.com

Pokračovať v čítaní

Najčítanejšie články