fbpx
Spojte sa snami

Uverejnený

on

Aj z malej myšlienky vie vyrásť veľký čin.

Pozrime sa na päť základných princípov, ktorými sa Zero Waste riadi a na malé kroky, vďaka ktorým sa nakopneme, aby sme spravili tento svet čistejším. A krajším.

Zamietni

Povedz NIE. Stačí. Ďakujem, neprosím si.

Si v obchode pri pokladni a aktívna pani predavačka ti pri blokovaní začne baliť tvoje nové oblečenie do igelitovej tašky. Na čo čakáš? Nechceš jej povedať, že si si so sebou zobral vlastnú tašku, len preto, lebo sa jej hanbíš?

Ideš s kamarátmi do baru dať si svoju obľúbenú limonádu, či drink. Tentoraz si už nezabudol  čašníčke povedať: „Poprosím vás bez slamky,“ načo sa ona vráti s tvojou limonádou bez slamiek. Tie budú v pive, ktoré donesie tvojmu kamarátovi.

Na chvíľu sa zastav a premýšľaj.

Zredukuj

Nastal čas pozrieť sa na to, čo vo svojom živote skutočne potrebuješ (možno aj koho, ale na to si musí každý odpovedať sám).

Vo výklade vidíš nádherné šaty, dokonca tvoja najobľúbenejšia blogerka si ich kúpila. Nevadí, že ti v skrini smutne visia podobné z minulej sezóny, a nie jedny, ty ich potrebuješ tiež. Počkaj, potrebuješ alebo chceš? Niekedy treba povedať nie aj sebe. Potom ho nebudeš musieť povedať pani predavačke.

Už piatykrát za sebou si otvoril preplnenú chladničku a nenašiel si nič, čo by si si dal na večeru. Máš toľko možností a predsa, alebo skôr práve preto, sa nevieš rozhodnúť. To kura z minulého víkendu už chytá nevábnu farbu a hlávkový šalát akosi zvädol. Menší nákup by pomohol nielen tvojej peňaženke, ale aj tvojmu odpadkovému košu. Mysli na to hlavne pred sviatkami, jeden deň zatvorené obchody ešte neznamenajú koniec sveta.

Prvý krok si spravil. Chceš so mnou kráčať ďalej? O ostatných princípoch Zero Waste sa dozvieš v ďalšom článku.

Pokračovať v čítaní
Reklama

Beauty triky

Ako pretriediť svoj šatník?

Upratanie oblečenia je dôležité pre jeho dlhšiu životnosť a vzhľad

Uverejnený

on

Pretriedenie svojho šatníka môže byť užitočné, ak chcete získať lepší prehľad o tom, čo v ňom máte, a zbaviť sa vecí, ktoré už nepotrebujete alebo sa vám už nehodia. Tu sú niektoré kroky, ktoré môžete podniknúť na to, aby ste svoj šatník pretriedili:

Zoberte si čas na pretriedenie: Na pretriedenie šatníka si vyhraďte dostatok času, aby ste sa mohli pozrieť na všetky svoje oblečenie a urobiť rozhodnutia o tom, čo s ním budete robiť.

Vyberte si miesto: Pretriedenie šatníka je lepšie robiť na mieste, kde máte dostatok miesta, aby ste mohli vyklopiť všetko svoje oblečenie a pozrieť sa naň. Môžete si napríklad vyhradiť miestnosť alebo si vyklopiť všetko oblečenie na posteľ.

Pretriedte oblečenie do skupín: Rozdeľte svoje oblečenie do skupín podľa druhu alebo účelu. Napríklad môžete mať skupinu tričiek, skupinu šiat, skupinu sveterov atď. Môžete tiež mať skupinu oblečenia na formálne príležitosti, skupinu oblečenia na šport a tak ďalej.

Prečítajte si štítky: Predtým, ako sa rozhodnete, čo urobíte s určitým kusom oblečenia, prečítajte si štítky a zistite, aké sú požiadavky na starostlivosť o ne. Napríklad, ak máte sveter, ktorý sa má iba chemicky čistiť, možno by ste ho mali nechať v šatníku, pretože by ho nemuseli vyčistiť doma.

Vyberte si, čo zostane v šatníku: Keď máte oblečenie rozdelené do skupín, začnite vyberať, čo zostane v šatníku a čo z neho vyhodí

Pokračovať v čítaní

Najčítanejšie články