fbpx
Spojte sa snami
Avatar

Uverejnený

on

Čítanie knihy

Leto je už za nami, a čas, kedy sme večery trávili večer vonku len tak s partiou pri opekačkách alebo len relaxovaním v tichu teplého večera, sa už skončil. Teraz je čas, aby sme sa trochu preladili, a možno začali relaxovať aj pri dobrej knihe, ktorá každému zlepší deň, a možno si tak splníte aj vaše tajné predsavzatie, pretože čítanie kníh v 21. storočí je pre nás naozajstná drina.

Cvičenie

Áno, cez leto sme sa mohli vyskákať a vyšantiť, kde sa nám len chcelo. No nesmieme zabúdať, že aj v tieto chladné dni je pohyb dôležitý, a môže vám aj plnohodnotne vyplniť čas.

Vzdelávanie sa- Tým človek nikdy nič nepokazí. Vzdelávanie sa je veľmi dôležitá vec, ktorá sa ťahá celým našim životom. Keď už máme teraz ten voľný čas, prečo neurobiť dobre sebe, svojej duši a mysli.

Spoločenské hry

Keď sa už nudíte vy, tak určite aj ostatní okolo. Ak je práve dnes vonku dážď, vytiahnite spoločenské hry, a zabavte sa s rodinou, či priateľmi.

Spanie

Aj toto je jedna z možností, a určite mnohých z vás potešila. Spánok je veľmi dôležitý pre náš organizmus, a každý potrebuje svoj oddych. Samozrejme všetko s mierou.

Pozvať priateľa na návštevu

Keďže sa už vonku len tak na terase v nejakom podniku nestretnete, tak skúste aspoň svojho priateľa/priateľku vytiahnuť ku sebe domov na návštevu. Určite sa dobre zabavíte, zasmejete, porozprávate, a to nikdy človeku neuškodí.

Tvorenie

Na chvíľu si sadnite, a vytvorte nejakú dekoráciu, ktorá by mohla skrášliť váš domov alebo niekoho potešiť. Vyplníte tým čas, a nová dekorácia do domova nezaškodí.

Určite sa pre každého niečo našlo. Stačí sa už len odhodlať a spraviť niečo pre seba, pre vyplnenie času, aby som sme ho len tak zbytočne nezabíjali, ale spravili ho užitočným. O ďalších nápadoch sa dočítate tu 20 nápadov, ako si užiť zimu v teple domova

Pokračovať v čítaní
Reklama

Druhá šanca

Dotýka sa finančná negramotnosť aj vás?

Viete narábať so svojimi financiami? Ak máte pocit, že veľa míňate, náš článok je určený práve vám.

Avatar

Uverejnený

on

By

Odborníci v poslednej dobe poukazujú na fakt, že väčšina Slovákov je finančne negramotná. Čo to znamená v reálnom živote? Finančne negramotný je človek, ktorý nevie šetriť, žije z výplaty do výplaty, nemá žiadnu finančnú rezervu, berie si nevýhodné pôžičky, spotrebné úvery, hypotéky, a tým sa jeho príjem nezvyšuje, ale práve paradoxne znižuje, čo v konečnom dôsledku ovplyvní celý jeho rodinný život. Spoznali ste sa v týchto vetách aj vy? Nezúfajte, poradíme vám, ako sa to môžete naučiť!

Ako sa naučiť narábať s vlastnými financiami, aby sme dosiahli očakávané výsledky a zisky? Tu je 6 základných bodov:

1, Vždy si urobte svoj finančný plán na daný mesiac. Môžete na to využiť napríklad rôzne typy tabuľkových programov, ktoré vám financie (minuté peniaze na domácnosť, stravu, auto…) vyrátajú a vy budete okamžite v obraze, z ktorej časti môžete ubrať, prípadne porozmýšľať, prečo ste toľko minuli.

2, Stanovte si minimum, ktoré môžete minúť v danom mesiaci na stravu, auto, kultúru, zábavu a domácnosť a snažte sa danú sumu neprekročiť. Samozrejme, snažíme sa zaujať reálny postoj, nie hladovanie, bývanie v špine, využívanie priateľov na pozývanie sa na párty a platenie drinkov.

3, Každý mesiac si odložte určitú časť financií bokom, to znamená, vždy šetrite. Snažte sa, aby suma bola každý mesiac rovnako vysoká, nikdy z nej neuberajte, pretože môžete mať pocit, že veď budúci mesiac doložíte viac. Nikdy sa tak nestane. Odborníci na financie vravia, že finančne gramotný človek má odložené v priemere tri mesačné zárobky na neočakávané výdavky. Poznáte to, zákon schválnosti a v domácnosti vám odídu naraz tri spotrebiče, bez ktorých si neviete predstaviť ani deň, nie niekoľko mesiacov, kým našetríte.

4, Porozmýšľajte, na čo míňate najviac peňazí. Je dôležité si uvedomiť, že všetky najmodernejšie výdobytky doby budú o pár mesiacov nemoderné a my predsa nemusíme zo svojho domu robiť múzeum topánok, oblečenia, elektrotechniky. Treba si položiť otázku, či nám danú vec skutočne treba, respektíve či sa bez nej nezaobídeme a koľkokrát danú vec použijeme.

5, Všetky drobné si odkladajte. Možno sa zasmejete, ale ľudový výrok babka k babce, budú kapce má svoje opodstatnenie. Ani by ste neverili, koľko eur takto môžete získať, či už ako drobné na MHD, na kofolu, a pritom by ste si povedali, však sú to len centy. Aký vzťah máte k drobným financiám, taký budete mať zákonite aj k väčším sumám a ľahko sa vám peniaze rozkotúľajú.

6, Predtým, ako sa rozhodnete pre dôležitý finančný krok v podobe hypotéky, úveru, pôžičky, dôkladne si zvážte všetky plusy a mínusy, pretože nejde o krok na jeden deň, ale tento krok výrazne ovplyvní váš budúci život.

Financie tvoria, vždy tvorili a budú tvoriť dôležitú súčasť nášho života, avšak nie tú najdôležitejšiu, stačí k nim len zaujať ten správny postoj, aby sme mohli povedať, že sme finančne gramotní, a tým sebestační.

Pokračovať v čítaní

Najčítanejšie články