fbpx
Spojte sa snami

Uverejnený

on

V poslednej dobe rezonuje všade naokolo neustále téma životného prostredia. Odvšadiaľ sa na nás hrnú slogany s touto témou, igelitky sa už nerozdávajú len tak, nad slamkami a jednorázovými výrobkami z plastu zvoní takisto umieračik a ja rozmýšľam, keď sa pozerám okolo seba, aký to má ohlas v najbližšom okolí.

Mnohí si povedia, načo sa starať o prírodu, prostredie, však ani susedia sa nestarajú, deti sa nestarajú, starí sa nestarajú, vyseparujem a hodia to všetko spolu na skládku. V našej kultúre oproti iným nie je zaužívané vo veľkej miere starať sa o svoje okolie (však stačí pohľad na jar, keď sa roztopí sneh a okolia ciest sú „tak slovenské a naše“, poznáte to).

Ja som k tejto téme mala vždy blízko, ale prestalo ma baviť stále zbierať smeti, separovať, keď sa to nestretávalo s podporou okolia, respektíve nik to neriešil, však sa nám žije fajne. Čím to je, že sme tak vlažní? Možno preto, že naša Zem nám to nepovie hneď, ale možno až našim potomkom, že stačilo a mám vás a vášho odpadu dosť, ale vtedy už bude neskoro, si myslím.

Je síce pekné žiť tu a teraz, ale minimálne v tomto smere treba pozerať do budúcna, a preto som začala od seba, aj pre svoje deti. 

Nevravím, že je to jednoduché – zmeniť a meniť zaužívané zvyky, ale pomalými krokmi sa mi to darí a zvyká si aj moja rodina….

Pokračovať v čítaní
Reklama

Iné

Ako vzniká vietor?

Vietor môže označovať prúdenie vzduchu, ktoré sa pohybuje v určitom smere. Vietor môže byť tiež použitý ako metafory pre niečo, čo je rýchle alebo pružné. Napríklad, môžeme povedať „vietor zmeny“ v prípade rýchlej zmeny v niečom alebo „vietor konverzácie“ v prípade rýchleho toku rozhovoru. Je to tiež slovo, ktoré sa používa na popis hudobného nástroja, ako je napríklad vietor dudy alebo vietor klarinet. Môže to tiež označovať prírodnú silu alebo sily, ktoré vychádzajú z vetra, ako sú napríklad vetrové zoskoky alebo vetrové mlyny.

Uverejnený

on

Vietor je spôsobený pohybom vzduchu v atmosfére. Vzduch sa pohybuje z miest s vyšším tlakom vzduchu do miest s nižším tlakom vzduchu. Tlak vzduchu je spôsobený hmotnosťou vzduchu a teplotou vzduchu v danom priestore.

Keď teplý vzduch stúpa, jeho tlak klesá, pretože teplý vzduch je menej hustý ako studený vzduch. Keď teplý vzduch stúpa, studený vzduch ho nasleduje a vyplní priestor, ktorý teplý vzduch opustil. To vytvára pohyb vzduchu z oblastí s vyšším tlakom vzduchu do oblastí s nižším tlakom vzduchu a vytvára vietor.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú vznik vietoru, ako napríklad počasie, zemská rotácia a poloha na zemi. Napríklad, slnečné žiarenie vytvára teplo na povrchu zeme, čo spôsobuje, že vzduch stúpa a vytvára tlakové níže. Tieto tlakové níže sa môžu pohybovať po povrchu zeme a spôsobovať vietor. Rovnako tak, zemská rotácia spôsobuje, že vietor sa pohybuje inak v rôznych častiach sveta.

Ak máte záujem o viac informácií o vzniku vietoru, odporúčam navštíviť stránku s meteorologickými údajmi alebo sa porozprávať s meteorológom.

Pokračovať v čítaní

Najčítanejšie články