fbpx
Spojte sa snami
Avatar

Uverejnený

on

Vonku sneží, fúka mrazivý vietor, všade voňajú medovníčky a vy stále nemáte darček pre toho jedného člena rodiny, priateľa alebo nemáte darčeky pre celú rodinu. A povedzme si na rovinu. V takomto blízkom predvianočnom období  toho už moc nekúpime za lacné ceny. Avšak vždy existujú malé drobnosti, ktoré vedia potešiť a zachrániť túto situáciu.

Kupovanie kozmetiky pod stromček sa pomaly stáva tradíciou ako jedenie cesnaku pred večerou. Vždy máme však istotu, že tým nič nepokazíme.Každému sa zíde nejaká tá voňavka, šampón, či maska na tvár. Mamke lak na vlasy, babke masť na boľavé nohy a aj takého Štefana poteší  pena na holenie.

Pri oblečení musíme hľadať menšie kúsky. Dobrý nápad sú takisto tradičné ponožky. Tento darček sa dá obohatiť kúpou „vtipných“ ponožiek,na ktorých sú rôzne nápisy alebo obrázky. Ďalšou nádielkou pod stromček môžu byť papuče, rukavice a mnoho iného. Nezabúdajme taktiež aj na sekáče, kde nájdeme všeličo možné od výmyslu sveta.

„Nevyrušujte, hrám Fortnite.

Malá soška, vázička, či kalendár sa hodia všade. Aj ako darček pre blízku osobu na Vianoce. Z lacnejších vecí môžeme ešte nájsť slúchadlá, USB – kľúč … V kníhkupectve sa dá tiež nájsť lacnejšia knižka či zápisník. Ak zablúdite do hračkárne, taktiež objavíte mnoho lacnejších šialenstiev.

V neposlednom rade, môžete nejedného potešiť kvetom. Orchidea poprípade kaktus, je to na vás, na ktorý kvietok vám padne oko. Hlavne, že poteší toho druhého.

Ak sa vám zatiaľ nepáčilo nič z týchto možných darčekov, môžete niečo vytvoriť. Na internete putuje toľko rôznych DIY, že snáď môžeme len vyberať. Vypátrať sa dá všeličo vianočné, ale aj bežné. Už len my sa musíme zdvihnúť od našej pohodlnosti, a zaplniť sa pocitom šťastia pri darovaní darčeka.

Na koniec, prosím nezabúdajme v tomto nákupnom zhone Vianoc, aj na ich pokojné čaro a lásku blížnych, ktoré nás spájajú každý rok. Veď o tom sú Vianoce.

Planéta Zem

5 jednoduchých tipov, ako ušetriť na účtoch za elektrinu

Aj vám prišiel tento rok vysoký nedoplatok za elektriku? Tu je pár rád ako ušetriť nejaké to euro, ktoré sa vám určite zíde na tohtoročnej dovolenke.

Vanda

Uverejnený

on

By

Aj vy chodíte po dome a zhasínate všetky svetla aj keď ste dávno už vymenili klasické žiarovky za úsporne led svetla? Aj tak sa vám stále nedarí znížiť výdavky za elektrinu, ktoré sa nafukujú viac ako štátny dlh po nových sociálnych balíčkoch? Poradíme vám, ako jednoduchými trikmi ušetriť na účtoch za energiu.

1. Pripojené zariadenia

Aj keď práve spíte, alebo nie ste doma, energetickí žrúti útočia na vašu domácnosť. Prevažná väčšina spotrebičov zostáva aj po vypnutí v tzv. pohotovostnom režime (stand-by), kedy stále požierajú elektrinu, ale vy z nej nemáte žiadny úžitok.

Spotrebiče musíte vypnúť zo zásuvky. Pre elegantný vypnutie viacerých zariadení naraz sa hodí predlžovací kábel s vypínačom. 

Koľko môžete takto ušetriť? Priemerná slovenská domácnosť, ktorá elektrinou nekúri ani neohrieva vodu, zbytočne utratia za spotrebu v pohotovostnom režime až jednu dvanástinu z ročnej platby za elektrinu. Vďaka európskej regulácii z roku 2007 môžu zariadenia v pohotovostnom režime odčerpať maximálne 2 watty. Preto ak máte spotrebiče kúpene už po tomto roku nemusíte si so stand-by spotrebou robiť starosti.

2. Surfujte po internete na notebooku

Aj vy si radi prečítate online správy alebo pozriete čo majú nové vaši známi na sociálnej pripadne vykonávate menej výpočtovo náročnú činnosť na PC? Namiesto stolného počítača zapnite radšej notebook alebo tablet, pretože pri prevádzke zoberú o 80% menej energie ako stolné počítače. 

3. Doprajte starej chladničke a mrazničke zaslúžený dôchodok

Aj vy si myslite, že energetickej triedy je len výmysel amerických vedcov? Chladničky s mrazničkou v najvyššej triede A+++ za rok spotrebujú prúd zhruba za 30€, ale jej staršia kamarátky v triedach A alebo B spotrebujú s prehľadom aj 3-krát toľko. S nákupom novej chladničky sa neoplatí moc otáľať, najmä keď máte doma takmer historicky exponát.

4. Používajte viac studenú vodu

Neľakajte sa, nenútime vás vojsť do sprchy pod ľadovú vodu. Pri praní bielizne si vyberte program s nižšiu teplotou. Škvrny sa vyperú aj pri nízkych teplotách a navyše sa oblečenia toľko neopotrebuje. Ďalšou cestou ako ušetriť praním je naplniť bubon vždy doplna a využiť tak maximálne vodu, ktorú by práčka spotrebovala.

5. Nekúrte si nabíjačkou

Prečo sa obťažovať s vyťahovaním nabíjačky zo zásuvky, keď každý večer musíte pravidelným prísunom energie oživiť svoj chytrý telefón? Nabíjačky

si pomalinky berú energiu a namiesto dobíjanie mobilu ju premieňajú na teplo. Oknom tak vyhodíte 10-krát viac energie, než je potrebné na dobitie telefónu.

Pokračovať v čítaní

Najčítanejšie články