fbpx
Spojte sa snami

Uverejnený

on

Pablo Picasso, Vincent van Gogh alebo Michelangelo Buonarroti. Určite poznáš tieto mená veľmi významných umelcov, avšak nechápeš, čo je na ich dielach vôbec zaujímavé. Nerozumieš, čo chcel autor svojim dielom povedať, a len pozeráš na ten obraz ako puk. Nerozumieš, prečo niektorí ľudia uvidia obraz a pochopia jeho smútok, radosť či dokonca ideu.

Prečo je to tak?

Umenie má niekoľko funkcií. Najdôležitejšou z nich je estetickosť. Je to samozrejmé, že aby sme si všimli obraz, musí nás najskôr prilákať svojou krásou. Keď našu pozornosť už nejaký obraz privábi, začína sa ďalšia funkcia – poznávacia. Pod poznávacou funkciou rozumieme, že sa snažíme dielo poznať. Snažíme sa o pochopenie symbolov a toho, čo nám chcel autor povedať.

Poznávacia funkcia nám umožňuje zvyšovať našu intelektuálnu úroveň, čiže schopnosť porozumieť obrazu. Čím je naša intelektuálna úroveň vyššia, tým môžeme poznať a pochopiť omnoho ťažšie dielo.

Keď si napríklad v jednoduchosti rozoberieme dielo Stvorenie Adama od Michelangela (freska, Vatikán), môžeme vidieť niekoľko symbolov a „metafór“.

Michelangelo v tejto maľbe zachytáva Boha a Adama. Boh prostredníctvom prsta odovzdáva Adamovi dar života a lásky prvému človeku. Boh sa pritom vznáša v obklopení anjelov, kde niektorí obdivujú tento čin, no druhí ťahajú Boha preč, akoby sa niečoho báli. Boh je s anjelmi v niečom, čo niekomu pripomína mozog, akoby bol múdrosťou sveta. Iní vidia zase srdce, čo značí Jeho veľkolepú lásku. Ďalšia vec, čo človek hneď zbadá, je Adamova nahota. Toto symbolizuje jeho krehkosť a zraniteľnosť. 

V obraze môžeš vidieť aj mnoho ďalších symbolov, no to už nechám na teba. Samozrejme, nie každý si dokáže obraz vysvetliť rovnako. Každý tam vidí niečo iné.

Takže prečo nechápeš umeniu? Chápeš. Len niekto viac, niekto menej. Je to už na tebe na akej si intelektuálnej úrovni a ako dlho sa dokážeš na obraz pozerať, a hľadať jeho tajomné symboly.

Pokračovať v čítaní
Reklama

Beauty triky

Ako pretriediť svoj šatník?

Upratanie oblečenia je dôležité pre jeho dlhšiu životnosť a vzhľad

Uverejnený

on

Pretriedenie svojho šatníka môže byť užitočné, ak chcete získať lepší prehľad o tom, čo v ňom máte, a zbaviť sa vecí, ktoré už nepotrebujete alebo sa vám už nehodia. Tu sú niektoré kroky, ktoré môžete podniknúť na to, aby ste svoj šatník pretriedili:

Zoberte si čas na pretriedenie: Na pretriedenie šatníka si vyhraďte dostatok času, aby ste sa mohli pozrieť na všetky svoje oblečenie a urobiť rozhodnutia o tom, čo s ním budete robiť.

Vyberte si miesto: Pretriedenie šatníka je lepšie robiť na mieste, kde máte dostatok miesta, aby ste mohli vyklopiť všetko svoje oblečenie a pozrieť sa naň. Môžete si napríklad vyhradiť miestnosť alebo si vyklopiť všetko oblečenie na posteľ.

Pretriedte oblečenie do skupín: Rozdeľte svoje oblečenie do skupín podľa druhu alebo účelu. Napríklad môžete mať skupinu tričiek, skupinu šiat, skupinu sveterov atď. Môžete tiež mať skupinu oblečenia na formálne príležitosti, skupinu oblečenia na šport a tak ďalej.

Prečítajte si štítky: Predtým, ako sa rozhodnete, čo urobíte s určitým kusom oblečenia, prečítajte si štítky a zistite, aké sú požiadavky na starostlivosť o ne. Napríklad, ak máte sveter, ktorý sa má iba chemicky čistiť, možno by ste ho mali nechať v šatníku, pretože by ho nemuseli vyčistiť doma.

Vyberte si, čo zostane v šatníku: Keď máte oblečenie rozdelené do skupín, začnite vyberať, čo zostane v šatníku a čo z neho vyhodí

Pokračovať v čítaní

Najčítanejšie články