Spojte sa snami
Renáta

Uverejnený

on

Som šťastná, krásny deň za mnou, v nohách mám nachodených niekoľko kilometrov. Aj som sa zapotila, ale cítim sa super.

Otázka nejedného z nás by bola: „Kde si bola na túre?“ No moja odpoveď by zarazila asi každého, bola som jednoducho v nákupnom centre. Podľahla som novému javu v spoločnosti – shoppingturistike.

Áno, aj tak sa dá nazvať nový typ „športu“ ľudí modernej doby. Príde voľný deň a mnoho ľudí sa vyberie práve do nákupného centra. Bezcieľne potulovanie sa po nákupnom centre s cieľom nejak stráviť celý deň, prípadne neustále nalietať na triky predajcov a utrácať peniaze na zbytočnosti, ktoré nám v podstate netreba, ale sú jednoducho „moderné“ opäť zas a raz možno deň, týždeň, pár mesiacov. A naša planéta len pozerá na toto plytvanie. Skutočne potrebujeme toľko vecí? Je takéto vymetanie obchodov, míňanie peňazí a prázdne trávenie času pre nás osožné? Neoberá nás práve táto nákupná turistika o energiu? Skutočne nás to napĺňa? Nedokážeme tráviť čas aj zmysluplnejšie?

Na tieto otázky si musí odpoveď položiť každý jeden z nás…..Aká je vaša odpoveď?? Čo uprednostníte? Reálny šport vonku s priateľmi, čas v prírode s knihou, ktorý vám dodá endorfíny na dlhý čas, alebo chvíľkovú emocionálnu výplň vášho vnútra v podobe nového oblečenia, rôznych zbytočností?


Druhá šanca

Ako si spomenúť na zosnulých a zároveň myslieť na našu planétu?

Prichádzajú sviatky, pri ktorých si spomíname na svojich blízkych.
Tieto dni sú spojené s úpravou hrobov, pri ktorých vznikajú veľké množstvá odpadu. Avšak existujú alternatívy, ktoré sú šetrnejšie pre našu planétu.

Avatar

Uverejnený

on

By

Už dlhšiu dobu môžeme vnímať, ako konzum presakuje spoločnosť. Pozorujeme to na pohodlnom spôsobe života, naháňaním sa za materiálnymi vecami či zmenenými hodnotami ľudí. Odvšadiaľ sa na nás valia hrozby zo znečistenia našej planéty. Je dôležité aby sme si uvedomovali zodpovednosť za svoje činy a ich možný dopad na svet okolo nás. Veľa krát máme na výber, ktorú voľbu si zvolíme.

Prichádzajú sviatky, počas ktorých si pripomíname na našich zosnulých. S čím je spojená úprava a ozdobovanie hrobov. Hlavne v týchto dňoch, budeme môcť vidieť cintoríny plné umelých kvetov či plastových svietnikov. Je pravda, že umelý veniec na hrobe dlho vydrží, neopadáva, netrúsi sa z neho a kvetom netreba dolievať vodu. Avšak treba sa zamyslieť, aký dopad to má na ekológiu. Na ich výrobu sa spotrebujú tony plastov.

Lepšou alternatívou sú živé kvety. Tradičné kvety, ktorými môžeme ozdobiť hroby sú chryzantémy. Pri priaznivom počasí vydržia dlho a ich cena je tiež prijateľná. Živé kvety nie sú však jediné možnosti, ktoré sa nám ponúkajú. Vhodnou alternatívou sú aj venčeky z ihličia, ktoré si zvládnete vyrobiť aj sami doma a pozitívne to ovplyvní vašu peňaženku. Do dušičkového venca môžeme pridávať aj vetvičky s plodmi, ideálne sú šišky, šípky, trnky, žalude či listy. Na dozdobenie použite peknú látkovú stuhu.

Cintoríny sú taktiež preplnené plastovými kahancami, rôznych tvarov, veľkostí a farieb. Pri výbere kahancov odporúčame tie zvoliť tie sklenené. Po Dušičkách sa však postaraj o to, aby všetko skončilo tam kde má, príroda sa ti poďakuje. Ak chceš zapojiť tvoju kreativitu tak si originálny svietnik môžeš vyrobiť aj zo zaváraninového pohára.

Pokračovať v čítaní

Najčítanejšie články