fbpx
Spojte sa snami
Vanda

Uverejnený

on

Po prečítaní tohto titulku ste si isto povedali, čo je to za blbosť, oblečenie a hovorí. Ale keď sa nad tým zamyslíte, je to fakt, ktorý my ľudia, ktorým záleží na našej prírode riešime.

Pri nákupe rôznofarebných oblečení z rôznych materiálov sa máloktorí z nás zamyslia nad tým, z čoho všetkého, kde a ako boli vyrobené tieto kúsky oblečenia. Jedno je isté, od predajcu k zákazníkovi je omnoho kratšia cesta ako od výrobcu k predajcovi, ktorý tiež nemá dosah, respektíve často nerieši výrobné praktiky, hlavné, že sa oblečenie predáva. Trend lacnej a rýchlej módy ovláda svet. 

Koľkých z nás ako spotrebiteľov zaujíma, z čoho je vyrobené oblečenie? Hlavné, že sa nám páči, prípadne ide o nejakú renomovanú značku, ostatné je vedľajšie.

Keby sme sa na tie etikety pozreli, zistili by sme niekoľko zaujímavých faktov, napríklad, že či už lacnejšie alebo drahšie značky majú rovnakého výrobcu, teda krajinu, kde ju v nelichotivých podmienkach vyrábajú ľudia platení pod našu minimálnu mzdu.

Že na výrobu oblečenia často používajú mnohé chemikálie, preto nájdete na etikete odporúčanie, aby ste oblečenie pred prvým použitím oprali, aby sa vyplavili zbytky farieb a chemikálii, alebo že dané oblečenie je čisto vyrobené z plastu. Ešte stále vás to nezaujíma?

Keby oblečenie vedelo rozprávať, čo by povedalo? Som výrobok upravený chemicky, vyrobený z plastu, prevezený niekoľko tisíc kilometrov za pár eur a predávaný za desiatky eur ako kvalitný tovar, ale ty ma chceš, pretože mám super farbu a trendy strih. Ale skutočne ti to stačí? Nechceš si kúpiť niečo kvalitnejšie, čo zároveň neničí našu planétu?

Stále vás táto téma nezaujíma? Mňa teda áno, pretože mi nezáleží len na planéte, ale aj na svojom zdraví, aj preto si všímam, sledujem a zaujímam sa o túto tému, nekupujem hordy oblečenia, kombinujem, triedim a upravujem si veci, ktoré mám. A čo vy?

Pokračovať v čítaní
Reklama

Planéta Zem

5 jednoduchých tipov, ako ušetriť na účtoch za elektrinu

Aj vám prišiel tento rok vysoký nedoplatok za elektriku? Tu je pár rád ako ušetriť nejaké to euro, ktoré sa vám určite zíde na tohtoročnej dovolenke.

Vanda

Uverejnený

on

By

Aj vy chodíte po dome a zhasínate všetky svetla aj keď ste dávno už vymenili klasické žiarovky za úsporne led svetla? Aj tak sa vám stále nedarí znížiť výdavky za elektrinu, ktoré sa nafukujú viac ako štátny dlh po nových sociálnych balíčkoch? Poradíme vám, ako jednoduchými trikmi ušetriť na účtoch za energiu.

1. Pripojené zariadenia

Aj keď práve spíte, alebo nie ste doma, energetickí žrúti útočia na vašu domácnosť. Prevažná väčšina spotrebičov zostáva aj po vypnutí v tzv. pohotovostnom režime (stand-by), kedy stále požierajú elektrinu, ale vy z nej nemáte žiadny úžitok.

Spotrebiče musíte vypnúť zo zásuvky. Pre elegantný vypnutie viacerých zariadení naraz sa hodí predlžovací kábel s vypínačom. 

Koľko môžete takto ušetriť? Priemerná slovenská domácnosť, ktorá elektrinou nekúri ani neohrieva vodu, zbytočne utratia za spotrebu v pohotovostnom režime až jednu dvanástinu z ročnej platby za elektrinu. Vďaka európskej regulácii z roku 2007 môžu zariadenia v pohotovostnom režime odčerpať maximálne 2 watty. Preto ak máte spotrebiče kúpene už po tomto roku nemusíte si so stand-by spotrebou robiť starosti.

2. Surfujte po internete na notebooku

Aj vy si radi prečítate online správy alebo pozriete čo majú nové vaši známi na sociálnej pripadne vykonávate menej výpočtovo náročnú činnosť na PC? Namiesto stolného počítača zapnite radšej notebook alebo tablet, pretože pri prevádzke zoberú o 80% menej energie ako stolné počítače. 

3. Doprajte starej chladničke a mrazničke zaslúžený dôchodok

Aj vy si myslite, že energetickej triedy je len výmysel amerických vedcov? Chladničky s mrazničkou v najvyššej triede A+++ za rok spotrebujú prúd zhruba za 30€, ale jej staršia kamarátky v triedach A alebo B spotrebujú s prehľadom aj 3-krát toľko. S nákupom novej chladničky sa neoplatí moc otáľať, najmä keď máte doma takmer historicky exponát.

4. Používajte viac studenú vodu

Neľakajte sa, nenútime vás vojsť do sprchy pod ľadovú vodu. Pri praní bielizne si vyberte program s nižšiu teplotou. Škvrny sa vyperú aj pri nízkych teplotách a navyše sa oblečenia toľko neopotrebuje. Ďalšou cestou ako ušetriť praním je naplniť bubon vždy doplna a využiť tak maximálne vodu, ktorú by práčka spotrebovala.

5. Nekúrte si nabíjačkou

Prečo sa obťažovať s vyťahovaním nabíjačky zo zásuvky, keď každý večer musíte pravidelným prísunom energie oživiť svoj chytrý telefón? Nabíjačky

si pomalinky berú energiu a namiesto dobíjanie mobilu ju premieňajú na teplo. Oknom tak vyhodíte 10-krát viac energie, než je potrebné na dobitie telefónu.

Pokračovať v čítaní

Najčítanejšie články