fbpx
Spojte sa snami

Uverejnený

on

Upratovanie považujeme za bežnú súčasť života, teda aspoň väčšina z nás. Ak sa ešte jedná o rodiča malých drobcov, môžeme si túto činnosť kľudne vynásobiť niekoľkokrát. Jednoducho upratujeme, či sa nám to páči alebo nie, pretože nechceme mať špinavú domácnosť, nedajbože nachytať nejaké choroby.

Čo mňa ako rodiča budúcej generácie zaráža, je tá „krása“, ktorá nás obklopuje naokolo hneď, ako zasvietia prvé jarné slnečné lúče. Neuveriteľné, koľko ľudí nielenže nevie separovať, ale ani nevie, ako vyzerá smetný kôš, alebo že odpadky nepatria na zem, do parku a podobne.

S deťmi sme si tento rok dali malú brigádku. Spojili sme sa všetky susedky v okolí a pripravili sme pre deti súťaž – kto nazbiera viac smetí. Takto sa nám podarilo upratať okolie našich domov, ciest. Samozrejme, neupratovali len deti, ale aj my, ich rodičia. Po spoločnom upratovaní nás čakala parádna pochúťka – super ovocno-tvarohový koláčik a vyhodnotenie upratovacej súťaže. Decká získali aj malé diplomy v tvare zemegule, ktorá sa na nich usmievala a ďakovala im za pomoc. Bola to veľmi milé vidieť drobcov v rukaviciach, ako odušu-spasenú zbierajú papiere.

Verím, že sa inšpirujete a niečo podobné uskutočníte s vašimi deťmi aj vy. Ako najlepšie naučíme svoje deti starať sa o prírodu?

Odpoveď je jednoduchá – svojím vlastným príkladom a ich zapojením sa do práce. Držím palce!

Pokračovať v čítaní
Reklama

Iné

Ako vzniká vietor?

Vietor môže označovať prúdenie vzduchu, ktoré sa pohybuje v určitom smere. Vietor môže byť tiež použitý ako metafory pre niečo, čo je rýchle alebo pružné. Napríklad, môžeme povedať „vietor zmeny“ v prípade rýchlej zmeny v niečom alebo „vietor konverzácie“ v prípade rýchleho toku rozhovoru. Je to tiež slovo, ktoré sa používa na popis hudobného nástroja, ako je napríklad vietor dudy alebo vietor klarinet. Môže to tiež označovať prírodnú silu alebo sily, ktoré vychádzajú z vetra, ako sú napríklad vetrové zoskoky alebo vetrové mlyny.

Uverejnený

on

Vietor je spôsobený pohybom vzduchu v atmosfére. Vzduch sa pohybuje z miest s vyšším tlakom vzduchu do miest s nižším tlakom vzduchu. Tlak vzduchu je spôsobený hmotnosťou vzduchu a teplotou vzduchu v danom priestore.

Keď teplý vzduch stúpa, jeho tlak klesá, pretože teplý vzduch je menej hustý ako studený vzduch. Keď teplý vzduch stúpa, studený vzduch ho nasleduje a vyplní priestor, ktorý teplý vzduch opustil. To vytvára pohyb vzduchu z oblastí s vyšším tlakom vzduchu do oblastí s nižším tlakom vzduchu a vytvára vietor.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú vznik vietoru, ako napríklad počasie, zemská rotácia a poloha na zemi. Napríklad, slnečné žiarenie vytvára teplo na povrchu zeme, čo spôsobuje, že vzduch stúpa a vytvára tlakové níže. Tieto tlakové níže sa môžu pohybovať po povrchu zeme a spôsobovať vietor. Rovnako tak, zemská rotácia spôsobuje, že vietor sa pohybuje inak v rôznych častiach sveta.

Ak máte záujem o viac informácií o vzniku vietoru, odporúčam navštíviť stránku s meteorologickými údajmi alebo sa porozprávať s meteorológom.

Pokračovať v čítaní

Najčítanejšie články