Dnešná doba je veľmi aktívna, veľmi uponáhľaná a veľmi náročná. Mnohých ľudí to vedie k tomu, aby pod návalom rozmanitých povinností a následnej časovej tiesne alebo v rámci presadzovania svojho vlastného ja prekročili hranicu osobného priestoru druhých ľudí a začali ich využívať vo svoj prospech. A keď my nedokážeme povedať nie, problém zvaný využívanie a manipulovanie druhých na jednej strane a frustrácia človeka na druhej strane je na svete. Ako tomu zabrániť? Jednoducho! Naučte sa spolu s nami asertívne komunikovať!
Tu je 5 zásad asertívneho správania:
1. Viem požiadať o pomoc.Nikto učený z neba nespadol, jednoducho, keď niečo neviem, opýtam sa, lepšie sa cítiť trápne päť minút, ako nevedieť niečo dlho, hlavne ak sa to týka práce!
2. Nikto nie je neomylný.Každý z nás môže niekedy pochybiť, dôležité je však, aký postoj k našej chybe zaujmeme. Buď sa budeme tváriť neomylne, čo nám zabezpečí ďalšie problémy a aj neobľubu u rodiny, priateľov, kolegov, alebo si chybu priznáme a poučíme sa z nej.
3. Vyjadrujem svoj názor tolerantne, slušne, bez urážania ostatných. Každý z nás má právo vyjadriť svoj názor, samozrejme slušne, bez urážania.Podľa hesla – správaj sa tak, ako chceš, aby sa k tebe správali druhí, ani nám by sa nepáčilo, keby voči nám neboli ľudia tolerantní a urážali nás.
4. Keď som o tom vnútorne presvedčený, názor môžem zmeniť.V priebehu života sa môže stať, že svoj dovtedajší názor prehodnotíme, ak zistíme, že nebol správny alebo vhodný. Nie je na tom nič zlé, pokiaľ názor nemeníme ako letné topánky každý druhý deň, vtedy to nie je znak vnútornej zmeny, ale našej povrchnosti a nestálosti.
5. Na záver tá najdôležitejšia zásada: VEDIEŤ POVEDAŤ NIE!Najdôležitejšia zásada je schopnosť povedať NIE. Možno si práve teraz poviete, však to nie je nič ťažké. Ak mám povedať nie na pracovnú schôdzku, pomoc kolegovi v práci, určite to bude jednoduchšie, ako povedať nie členovi rodiny, priateľovi. Pri akejkoľvek komunikácii musím byť stotožnený so svojím vnútrom, ktoré ma naviguje vždy tým správnym smerom, stačí len počúvať a nedať sa zmanipulovať druhým človekom.
Samozrejme, žiadna zmena sa neudeje zo dňa na deň. Udeje postupne, treba tieto zásady cvičiť v každodenných situáciách, prípadne vo väčších mestách môžeme navštíviť aj kurzy asertívneho správania. V kníhkupectvách nájdete aj mnoho literatúry o asertívnom správaní. Ak chcete byť skutočne vnútorne spokojní, kľudní, určite sa riaďte týmito zásadami.
Pretriedenie svojho šatníka môže byť užitočné, ak chcete získať lepší prehľad o tom, čo v ňom máte, a zbaviť sa vecí, ktoré už nepotrebujete alebo sa vám už nehodia. Tu sú niektoré kroky, ktoré môžete podniknúť na to, aby ste svoj šatník pretriedili:
Zoberte si čas na pretriedenie: Na pretriedenie šatníka si vyhraďte dostatok času, aby ste sa mohli pozrieť na všetky svoje oblečenie a urobiť rozhodnutia o tom, čo s ním budete robiť.
Vyberte si miesto: Pretriedenie šatníka je lepšie robiť na mieste, kde máte dostatok miesta, aby ste mohli vyklopiť všetko svoje oblečenie a pozrieť sa naň. Môžete si napríklad vyhradiť miestnosť alebo si vyklopiť všetko oblečenie na posteľ.
Pretriedte oblečenie do skupín: Rozdeľte svoje oblečenie do skupín podľa druhu alebo účelu. Napríklad môžete mať skupinu tričiek, skupinu šiat, skupinu sveterov atď. Môžete tiež mať skupinu oblečenia na formálne príležitosti, skupinu oblečenia na šport a tak ďalej.
Prečítajte si štítky: Predtým, ako sa rozhodnete, čo urobíte s určitým kusom oblečenia, prečítajte si štítky a zistite, aké sú požiadavky na starostlivosť o ne. Napríklad, ak máte sveter, ktorý sa má iba chemicky čistiť, možno by ste ho mali nechať v šatníku, pretože by ho nemuseli vyčistiť doma.
Vyberte si, čo zostane v šatníku: Keď máte oblečenie rozdelené do skupín, začnite vyberať, čo zostane v šatníku a čo z neho vyhodí