fbpx
Spojte sa snami

Uverejnený

on

V módnom priemysle prichádza denne k veľkému znečisťovaniu prostredia v dôsledku farbení a využívaní chemikálií vo výrobe.

„Udržateľná móda“  sa snaží zohľadniť všetky časti výroby odevu, pretože odevné koncerny si uvedomujú, aký dopad má výroba módy na životné prostredie. Výrobcovia oblečenia sa boria s niekoľkými problémami ako spotreba vody, nebezpečné chemikálie, s ktorými pracujú pracovníci a môžu sa dostávať aj do vodných zdrojov.

Ďalej neustále nakupovanie a produkcia nových odevov, jednoducho krátky životný cyklus oblečenia, aj produkcia prírodných vláken sa nezaobíde bez chemického postreku, čo škodí pracovníkom a zvieratám.

Snaha o udržateľnú módu je proces, ktorý ide veľmi pomaly, avšak aj my, bežní spotrebitelia, to môžeme ovplyvniť kúpou práve takýchto odevov a nekupovaním „rýchlej“ módy. Nesmieme zabudnúť na jeden dôležitý fakt – udržateľná móda možno nepatrí k tým najlacnejším, ale vydrží omnoho dlhšie ako oblečenie vytvorené bežným výrobným postupom.

Pokračovať v čítaní
Reklama

Iné

Ako vzniká vietor?

Vietor môže označovať prúdenie vzduchu, ktoré sa pohybuje v určitom smere. Vietor môže byť tiež použitý ako metafory pre niečo, čo je rýchle alebo pružné. Napríklad, môžeme povedať „vietor zmeny“ v prípade rýchlej zmeny v niečom alebo „vietor konverzácie“ v prípade rýchleho toku rozhovoru. Je to tiež slovo, ktoré sa používa na popis hudobného nástroja, ako je napríklad vietor dudy alebo vietor klarinet. Môže to tiež označovať prírodnú silu alebo sily, ktoré vychádzajú z vetra, ako sú napríklad vetrové zoskoky alebo vetrové mlyny.

Uverejnený

on

Vietor je spôsobený pohybom vzduchu v atmosfére. Vzduch sa pohybuje z miest s vyšším tlakom vzduchu do miest s nižším tlakom vzduchu. Tlak vzduchu je spôsobený hmotnosťou vzduchu a teplotou vzduchu v danom priestore.

Keď teplý vzduch stúpa, jeho tlak klesá, pretože teplý vzduch je menej hustý ako studený vzduch. Keď teplý vzduch stúpa, studený vzduch ho nasleduje a vyplní priestor, ktorý teplý vzduch opustil. To vytvára pohyb vzduchu z oblastí s vyšším tlakom vzduchu do oblastí s nižším tlakom vzduchu a vytvára vietor.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú vznik vietoru, ako napríklad počasie, zemská rotácia a poloha na zemi. Napríklad, slnečné žiarenie vytvára teplo na povrchu zeme, čo spôsobuje, že vzduch stúpa a vytvára tlakové níže. Tieto tlakové níže sa môžu pohybovať po povrchu zeme a spôsobovať vietor. Rovnako tak, zemská rotácia spôsobuje, že vietor sa pohybuje inak v rôznych častiach sveta.

Ak máte záujem o viac informácií o vzniku vietoru, odporúčam navštíviť stránku s meteorologickými údajmi alebo sa porozprávať s meteorológom.

Pokračovať v čítaní

Najčítanejšie články