Spojte sa snami
Avatar

Uverejnený

on

Príroda je ten najväčší dar, ktorý máme, no napriek tomu ju stále ničíme, a často ignorujeme jej stav. Naša krásna modrá planétka sa pomaly, ale isto rúti do záhuby. Preto by sme si mali uvedomiť, že naším prístupom sa Zem ničí a stráca svoje dôležité hodnoty, ktoré potrebujeme aj my.

Čo treba urobiť pre to, aby sme si našu Zem zachovali? Stačí začať od maličkostí..

Známe je nám už recyklovanie, ktoré môžeme zbadať na každom rohu – na plagátoch, na internete, v reklame… Jednoducho všade. No však aj to niektorí ignorujeme a v kľude vyhodíme ten kúsok fľaše na zem, a tvárime sa, že je všetko v poriadku.

Už skoro všade počujeme, ako prírodu najviac ničia plasty, a to najmä jedno rázový príbor, slamky… Aby sme toto zmenili, môžeme si napríklad začať nosiť vlastné slamky, drevený príbor, alebo aj vlastné fľaše, ktoré hneď nevyhodíme, ale môžeme ich použiť viac krát.

Taktiež je dobré, keď niekoho upozorníme na to, čo sa nám nepáči. Keď vidíme ako niekto vez problémov hádže obal od čipsov, ohorok z cigarety alebo len tak vypľuje žuvačku na zem, tak pekne prídem za ním a poviem, že to nie je dobré. Možno takto zmeníme aj jeho postoj k znečisťovaniu, a uvedomí si, že je to zlé.

Ak máme napríklad staré oblečenie, môžeme ho posunúť niekomu inému. Alebo ho dať kontajnera na textil, ktorý je už v každom meste, alebo obci. Tým zabránime nie len znečisťovanie, ale pomôžeme aj ľuďom, ktorým sa tohto oblečenia dostane málo.

Na záver vás chcem poprosiť, aby sme sa už konečne spamätali, a začali aspoň od seba, od tých malých drobností pomáhať. Naozaj. Už žiadne výhovorky. Problémom sme len my. Uvedomme  si, že tá ochota urobiť niečo pre našu prírodu pomôže nie len nám, ale hlavne našej Zemi a budúcim generáciám.

Pokračovať v čítaní
Reklama

Planéta Zem

Viete, aká je to udržateľná móda?

Vy ešte nemáte doma kúsky udržateľnej módy?

Renáta

Uverejnený

on

By

V módnom priemysle prichádza denne k veľkému znečisťovaniu prostredia v dôsledku farbení a využívaní chemikálií vo výrobe.

„Udržateľná móda“  sa snaží zohľadniť všetky časti výroby odevu, pretože odevné koncerny si uvedomujú, aký dopad má výroba módy na životné prostredie. Výrobcovia oblečenia sa boria s niekoľkými problémami ako spotreba vody, nebezpečné chemikálie, s ktorými pracujú pracovníci a môžu sa dostávať aj do vodných zdrojov.

Ďalej neustále nakupovanie a produkcia nových odevov, jednoducho krátky životný cyklus oblečenia, aj produkcia prírodných vláken sa nezaobíde bez chemického postreku, čo škodí pracovníkom a zvieratám.

Snaha o udržateľnú módu je proces, ktorý ide veľmi pomaly, avšak aj my, bežní spotrebitelia, to môžeme ovplyvniť kúpou práve takýchto odevov a nekupovaním „rýchlej“ módy. Nesmieme zabudnúť na jeden dôležitý fakt – udržateľná móda možno nepatrí k tým najlacnejším, ale vydrží omnoho dlhšie ako oblečenie vytvorené bežným výrobným postupom.

Pokračovať v čítaní

Najčítanejšie články