fbpx
Spojte sa snami

Uverejnený

on

Ako upratať lacno, rýchlo a bez chemikálií, ktoré síce zaručia stopercentnú sterilitu prostredia, ale ničia prostredie a aj náš organizmus?Jednoducho, využime to, čo doma máme… Poďme spolu na to, krôčik po krôčiku.

Upratovanie nepatrí k radostným stránkam nášho každodenného života, ale či chceme alebo nie, upratovať musíme a chceme, pretože sa chceme pohybovať v čistom prostredí, a chceme to naučiť aj naše deti.

Problém nastáva, keď sa z množstva všetkých chemických čistiacich prostriedkov stanú nebezpečné hrozby pre naše zdravie v podobe rôznych alergií, prejavov na našej koži, vďaka čomu sa zastanovíme, či toto je práve tá čistota, ktorú skutočne chceme. Prečítali ste si niekedy zloženie čistiaceho prostriedku, ktorým čistíme, umývame náš domov?

Ak aj vám vadí, že aj doma používate „chémiu“ vyskúšajte s nami domáce prostriedky. Kúpime ich za pár centov – soľ, sódu bikarbónu, ocot. Poviete si, na čo nám budú? Jednoducho na upratovanie: na odvápnenie práčky použijeme liter octu, ktorý nalejeme do práčky a pustíme program.  Ocot zmiešaný so sódou používame aj na vyčistenie nerezových kohútikov, zašlej špiny, WC mís,  väčších povrchov. Octovú vodu môžeme použiť aj na vyleštenie okien.

Zdá sa vám to nepravdepodobné? Vyskúšajte sami a uvidíte. Ak chcete skúsiť ďalšie netradičnejšie – prírodne prostriedky, prečítajte si ďalšie články v sekcii ekodomácnosť.

Pokračovať v čítaní
Reklama

Iné

Ako vzniká vietor?

Vietor môže označovať prúdenie vzduchu, ktoré sa pohybuje v určitom smere. Vietor môže byť tiež použitý ako metafory pre niečo, čo je rýchle alebo pružné. Napríklad, môžeme povedať „vietor zmeny“ v prípade rýchlej zmeny v niečom alebo „vietor konverzácie“ v prípade rýchleho toku rozhovoru. Je to tiež slovo, ktoré sa používa na popis hudobného nástroja, ako je napríklad vietor dudy alebo vietor klarinet. Môže to tiež označovať prírodnú silu alebo sily, ktoré vychádzajú z vetra, ako sú napríklad vetrové zoskoky alebo vetrové mlyny.

Uverejnený

on

Vietor je spôsobený pohybom vzduchu v atmosfére. Vzduch sa pohybuje z miest s vyšším tlakom vzduchu do miest s nižším tlakom vzduchu. Tlak vzduchu je spôsobený hmotnosťou vzduchu a teplotou vzduchu v danom priestore.

Keď teplý vzduch stúpa, jeho tlak klesá, pretože teplý vzduch je menej hustý ako studený vzduch. Keď teplý vzduch stúpa, studený vzduch ho nasleduje a vyplní priestor, ktorý teplý vzduch opustil. To vytvára pohyb vzduchu z oblastí s vyšším tlakom vzduchu do oblastí s nižším tlakom vzduchu a vytvára vietor.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú vznik vietoru, ako napríklad počasie, zemská rotácia a poloha na zemi. Napríklad, slnečné žiarenie vytvára teplo na povrchu zeme, čo spôsobuje, že vzduch stúpa a vytvára tlakové níže. Tieto tlakové níže sa môžu pohybovať po povrchu zeme a spôsobovať vietor. Rovnako tak, zemská rotácia spôsobuje, že vietor sa pohybuje inak v rôznych častiach sveta.

Ak máte záujem o viac informácií o vzniku vietoru, odporúčam navštíviť stránku s meteorologickými údajmi alebo sa porozprávať s meteorológom.

Pokračovať v čítaní

Najčítanejšie články