Spojte sa snami
Renáta

Uverejnený

on

Ako upratať lacno, rýchlo a bez chemikálií, ktoré síce zaručia stopercentnú sterilitu prostredia, ale ničia prostredie a aj náš organizmus?Jednoducho, využime to, čo doma máme… Poďme spolu na to, krôčik po krôčiku.

Upratovanie nepatrí k radostným stránkam nášho každodenného života, ale či chceme alebo nie, upratovať musíme a chceme, pretože sa chceme pohybovať v čistom prostredí, a chceme to naučiť aj naše deti.

Problém nastáva, keď sa z množstva všetkých chemických čistiacich prostriedkov stanú nebezpečné hrozby pre naše zdravie v podobe rôznych alergií, prejavov na našej koži, vďaka čomu sa zastanovíme, či toto je práve tá čistota, ktorú skutočne chceme. Prečítali ste si niekedy zloženie čistiaceho prostriedku, ktorým čistíme, umývame náš domov?

Ak aj vám vadí, že aj doma používate „chémiu“ vyskúšajte s nami domáce prostriedky. Kúpime ich za pár centov – soľ, sódu bikarbónu, ocot. Poviete si, na čo nám budú? Jednoducho na upratovanie: na odvápnenie práčky použijeme liter octu, ktorý nalejeme do práčky a pustíme program.  Ocot zmiešaný so sódou používame aj na vyčistenie nerezových kohútikov, zašlej špiny, WC mís,  väčších povrchov. Octovú vodu môžeme použiť aj na vyleštenie okien.

Zdá sa vám to nepravdepodobné? Vyskúšajte sami a uvidíte. Ak chcete skúsiť ďalšie netradičnejšie – prírodne prostriedky, prečítajte si ďalšie články v sekcii ekodomácnosť.

Pokračovať v čítaní
Reklama

Planéta Zem

Viete, aká je to udržateľná móda?

Vy ešte nemáte doma kúsky udržateľnej módy?

Renáta

Uverejnený

on

By

V módnom priemysle prichádza denne k veľkému znečisťovaniu prostredia v dôsledku farbení a využívaní chemikálií vo výrobe.

„Udržateľná móda“  sa snaží zohľadniť všetky časti výroby odevu, pretože odevné koncerny si uvedomujú, aký dopad má výroba módy na životné prostredie. Výrobcovia oblečenia sa boria s niekoľkými problémami ako spotreba vody, nebezpečné chemikálie, s ktorými pracujú pracovníci a môžu sa dostávať aj do vodných zdrojov.

Ďalej neustále nakupovanie a produkcia nových odevov, jednoducho krátky životný cyklus oblečenia, aj produkcia prírodných vláken sa nezaobíde bez chemického postreku, čo škodí pracovníkom a zvieratám.

Snaha o udržateľnú módu je proces, ktorý ide veľmi pomaly, avšak aj my, bežní spotrebitelia, to môžeme ovplyvniť kúpou práve takýchto odevov a nekupovaním „rýchlej“ módy. Nesmieme zabudnúť na jeden dôležitý fakt – udržateľná móda možno nepatrí k tým najlacnejším, ale vydrží omnoho dlhšie ako oblečenie vytvorené bežným výrobným postupom.

Pokračovať v čítaní

Najčítanejšie články