fbpx
Spojte sa snami

Uverejnený

on

Ste rodičia malých drobcov a záleží vám na deťoch a životnom prostredí, v ktorom vyrastajú a budú žiť a ešte ste si nedali predsavzatie do nového roka? Tak tento článok je určený práve pre vás!

Milé mamky, milí ockovia, poznáte to, pred Vianocami chceme stihnúť všetko – upratať celý dom/byt, napiecť chutné sviatočné koláčiky, vianočne vyzdobiť náš príbytok, vyzdobiť stromček, nakúpiť darčeky pre deti, celú rodinu a ešte k tomu sa usmievať. Úloha niekedy priam vyžadujúca nadľudské schopnosti a aj keby mal deň 30 hodín, bolo by nám to málo. Po Vianociach už máme viac času a ako sa blíži starý rok ku koncu, začíname bilancovať všetko, čo sme s rodinkou zvládli, ako vychovávame svoje dietky, čo pre ne do budúcna plánujeme. My, rodičia sa snažíme učiť naše deti všetko, aby boli do života dobré pripravené, aby boli samostatné, sebestačné a aby sme boli na ne hrdé, no naše deti vyrastajú v spoločnosti, ktorá musí mať takisto podobné hodnoty, pretože my všetci vytvárame spoločnú budúcnosť, ku ktorej patrí aj záujem o životné prostredie.

Keďže chceme žiť v súlade s prírodou a v duchu hesla – každý musí začať od seba, môžete si spolu s nami dať jedno rodinné ekologické predsavzatie.

Prečo?

Pretože zaradiť zmeny do každodenného života nie je jednoduché a možno teraz je ten správny čas, ako motivovať k zmene aj našu rodinku, blízkych.

Ako?

Jednoducho uskutočnite spoločnú rodinnú poradu, počas ktorej sa dohodnete na presavzatí. Deti nie sú moc zástancami upratovania a triedenia odpadu, preto môžeme začať práve odtiaľ. Musíme si uvedomiť, že čo sa naše dieťa naučí odmalička, príjme to za svoje a potom to bude robiť samostatne, pretože to príjme do svojho srdiečka. Potom si s deťmi vyrobíme z krabíc päť menších košov farebne odlíšených, a môžeme ich dať na miesto, kde bude separovanie jednoduché aj pre našich drobcov. Koše rozdelíme podľa farieb na separovaný materiál:

  1. Modrá – papier
  2. Žltá – plasty
  3. Zelená – sklo
  4. Červená – kovy
  5. Bezfarebná – ak náhodou deti nebudú vedieť, kam odpad patrí, tak si ho potom vyseparujeme spoločne. Ak však máte detičky menšie, alebo sa vám zdá predsavzatie náročné, kľudne môžete začať s menšími úlohami, dôležité je začať!

Ja osobne  už mám dosť toho, ako sa u nás plytvá darmi našej matky Zeme a ako znehodnocujeme našu prírodu. Chcem, aby moje deti vyrastali do zdravého prostredia a aby poznali prírodu a chránili ju. Verím, že sa pridá aj vaša rodinka.

Pokračovať v čítaní
Reklama

Iné

Ako vzniká vietor?

Vietor môže označovať prúdenie vzduchu, ktoré sa pohybuje v určitom smere. Vietor môže byť tiež použitý ako metafory pre niečo, čo je rýchle alebo pružné. Napríklad, môžeme povedať „vietor zmeny“ v prípade rýchlej zmeny v niečom alebo „vietor konverzácie“ v prípade rýchleho toku rozhovoru. Je to tiež slovo, ktoré sa používa na popis hudobného nástroja, ako je napríklad vietor dudy alebo vietor klarinet. Môže to tiež označovať prírodnú silu alebo sily, ktoré vychádzajú z vetra, ako sú napríklad vetrové zoskoky alebo vetrové mlyny.

Uverejnený

on

Vietor je spôsobený pohybom vzduchu v atmosfére. Vzduch sa pohybuje z miest s vyšším tlakom vzduchu do miest s nižším tlakom vzduchu. Tlak vzduchu je spôsobený hmotnosťou vzduchu a teplotou vzduchu v danom priestore.

Keď teplý vzduch stúpa, jeho tlak klesá, pretože teplý vzduch je menej hustý ako studený vzduch. Keď teplý vzduch stúpa, studený vzduch ho nasleduje a vyplní priestor, ktorý teplý vzduch opustil. To vytvára pohyb vzduchu z oblastí s vyšším tlakom vzduchu do oblastí s nižším tlakom vzduchu a vytvára vietor.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú vznik vietoru, ako napríklad počasie, zemská rotácia a poloha na zemi. Napríklad, slnečné žiarenie vytvára teplo na povrchu zeme, čo spôsobuje, že vzduch stúpa a vytvára tlakové níže. Tieto tlakové níže sa môžu pohybovať po povrchu zeme a spôsobovať vietor. Rovnako tak, zemská rotácia spôsobuje, že vietor sa pohybuje inak v rôznych častiach sveta.

Ak máte záujem o viac informácií o vzniku vietoru, odporúčam navštíviť stránku s meteorologickými údajmi alebo sa porozprávať s meteorológom.

Pokračovať v čítaní

Najčítanejšie články