fbpx
Spojte sa snami
Avatar

Uverejnený

on

Prečo je dôležité zaujímať sa o ekológiu? Dnešnú dobu môžeme smelo nazvať doba umelá, čo by sa dalo chápať aj z pohľadu správania sa človeka v spoločnosti, ale my sme mysleli primárny význam slova umelá. Áno, budeme sa baviť o plastoch. Téma, s ktorou sa stretávame na každom rohu, avšak niekedy okolo nás tieto informácie iba plynú a my jednoducho skonštatujeme…mali by sme, áno, vieme o tom.

Dôležité je však zaujať aktívny postoj, pretože tak ako každá jedna plastová fľaška vyhodená do mora sama o sebe nerobí problém, sto fliaš hodených do mora postupne urobí na hladine plávajúce smetisko a ohrozuje ekosystém. Tak je to aj s našou aktivitou, každá kvapka našej ekologickej aktivity sa spočítava na našej planéte a vytvára čistejšie rieky, potoky, moria, lúky, lesy.

Avšak ako začať od seba? Každá snaha začína pomaly a rozvážne, aby sme boli schopní dlhodobo sa ekologicky angažovať, netreba sa ísť hneď pripútať k stromu. Jednoducho, začnite dodržiavať 5 hlavných zásad EKOČLOVEKA:

  1. Prestaňte používať jednorázové poháre, taniere, príbory, slamky, igelitové tašky.
  2. Začnite separovať odpad. Práve pri tejto činnosti si uvedomíte, koľko peňazí miniete na zbytočnosti a koľko kúpených vecí je vám úplne nanič.
  3. Šetrite elektrickú energiu, pitnú vodu.
  4. Ak môžete, cestujte MHD, nie osobným autom, jednak ušetríte, začnete sa hýbať, a zároveň sa vám poďakuje aj planéta.
  5. Reálne sa postavte k svojim financiám a nemíňajte peniaze na úplné zbytočnosti, neplytvajte jedlom.

Držíme vám palce!

Pokračovať v čítaní
Reklama

Druhá šanca

Dotýka sa finančná negramotnosť aj vás?

Viete narábať so svojimi financiami? Ak máte pocit, že veľa míňate, náš článok je určený práve vám.

Avatar

Uverejnený

on

By

Odborníci v poslednej dobe poukazujú na fakt, že väčšina Slovákov je finančne negramotná. Čo to znamená v reálnom živote? Finančne negramotný je človek, ktorý nevie šetriť, žije z výplaty do výplaty, nemá žiadnu finančnú rezervu, berie si nevýhodné pôžičky, spotrebné úvery, hypotéky, a tým sa jeho príjem nezvyšuje, ale práve paradoxne znižuje, čo v konečnom dôsledku ovplyvní celý jeho rodinný život. Spoznali ste sa v týchto vetách aj vy? Nezúfajte, poradíme vám, ako sa to môžete naučiť!

Ako sa naučiť narábať s vlastnými financiami, aby sme dosiahli očakávané výsledky a zisky? Tu je 6 základných bodov:

1, Vždy si urobte svoj finančný plán na daný mesiac. Môžete na to využiť napríklad rôzne typy tabuľkových programov, ktoré vám financie (minuté peniaze na domácnosť, stravu, auto…) vyrátajú a vy budete okamžite v obraze, z ktorej časti môžete ubrať, prípadne porozmýšľať, prečo ste toľko minuli.

2, Stanovte si minimum, ktoré môžete minúť v danom mesiaci na stravu, auto, kultúru, zábavu a domácnosť a snažte sa danú sumu neprekročiť. Samozrejme, snažíme sa zaujať reálny postoj, nie hladovanie, bývanie v špine, využívanie priateľov na pozývanie sa na párty a platenie drinkov.

3, Každý mesiac si odložte určitú časť financií bokom, to znamená, vždy šetrite. Snažte sa, aby suma bola každý mesiac rovnako vysoká, nikdy z nej neuberajte, pretože môžete mať pocit, že veď budúci mesiac doložíte viac. Nikdy sa tak nestane. Odborníci na financie vravia, že finančne gramotný človek má odložené v priemere tri mesačné zárobky na neočakávané výdavky. Poznáte to, zákon schválnosti a v domácnosti vám odídu naraz tri spotrebiče, bez ktorých si neviete predstaviť ani deň, nie niekoľko mesiacov, kým našetríte.

4, Porozmýšľajte, na čo míňate najviac peňazí. Je dôležité si uvedomiť, že všetky najmodernejšie výdobytky doby budú o pár mesiacov nemoderné a my predsa nemusíme zo svojho domu robiť múzeum topánok, oblečenia, elektrotechniky. Treba si položiť otázku, či nám danú vec skutočne treba, respektíve či sa bez nej nezaobídeme a koľkokrát danú vec použijeme.

5, Všetky drobné si odkladajte. Možno sa zasmejete, ale ľudový výrok babka k babce, budú kapce má svoje opodstatnenie. Ani by ste neverili, koľko eur takto môžete získať, či už ako drobné na MHD, na kofolu, a pritom by ste si povedali, však sú to len centy. Aký vzťah máte k drobným financiám, taký budete mať zákonite aj k väčším sumám a ľahko sa vám peniaze rozkotúľajú.

6, Predtým, ako sa rozhodnete pre dôležitý finančný krok v podobe hypotéky, úveru, pôžičky, dôkladne si zvážte všetky plusy a mínusy, pretože nejde o krok na jeden deň, ale tento krok výrazne ovplyvní váš budúci život.

Financie tvoria, vždy tvorili a budú tvoriť dôležitú súčasť nášho života, avšak nie tú najdôležitejšiu, stačí k nim len zaujať ten správny postoj, aby sme mohli povedať, že sme finančne gramotní, a tým sebestační.

Pokračovať v čítaní

Najčítanejšie články