fbpx
Spojte sa snami

Uverejnený

on

Jedenkrát do roka si pripomíname obdobie, ktoré je typické tichosťou, clivotou, no hlavne spomienkou na ľudí, ktorí tu už nie sú. Možno odišli dávno, možno pred krátkym časom, ale všetkých si ich chceme uctiť a spomenúť si tak rodinne, spolu, pretože to, čo nám vždy ostane nie sú hmotné veci, ale spomienky, pocity.

Z nášho historického zázemia založeného najskôr na pohanskej, neskôr na kresťanskej tradícii tento čas ľudovo nazývame Dušičky, no z iných kultúr k nám prichádza sviatok Halloween. Mnoho ľudí vyrezáva tekvice, chodí na hallowenské párty, posiela detí na hallowenské posedky v kostýmoch rôznych príšer, no na spomienku na najbližších zabúda. Máloktorý si reálne niečo dozvie o pozadí tohto sviatku.

Na toto samozrejme pružne reaguje aj trh a na pultoch nájdeme od cukríkov v tvare príšer až po hallowenské kostýmy pre dospelých všetko. A obchodníci si mädlia ruky, pretože čím väčší dopyt, tým väčší zárobok, no tým aj viac odpadu, zaťaženie planéty.

Všetko je super, naoko. Prečo máme my ľudia, Slováci, potrebu kopírovať tradície, upravené tradície z iných národov a krajín a svoje dehonestovať? Nie je na mieste zamyslenie, prečo je Hallowen u nás tak populárny? Možno je pre bežného človeka ťažšie prijať túto tému, má otupené vnímanie, radšej zmení vnímanie sviatku a zamyslenie sa možno aj nad svojím životom na veselé popoludnie v strašidelnom kostýme s priateľmi a s alkoholom. Ale ruku na srdce, to fakt chceme, aby si mladšie generácie predstavovali svojich blízkych, ktorí tu už nie sú ako nejaké príšery a vnímali tento sviatok len konzumne? My teda nie! A čo vy?

Pokračovať v čítaní
Reklama

Beauty triky

Ako pretriediť svoj šatník?

Upratanie oblečenia je dôležité pre jeho dlhšiu životnosť a vzhľad

Uverejnený

on

Pretriedenie svojho šatníka môže byť užitočné, ak chcete získať lepší prehľad o tom, čo v ňom máte, a zbaviť sa vecí, ktoré už nepotrebujete alebo sa vám už nehodia. Tu sú niektoré kroky, ktoré môžete podniknúť na to, aby ste svoj šatník pretriedili:

Zoberte si čas na pretriedenie: Na pretriedenie šatníka si vyhraďte dostatok času, aby ste sa mohli pozrieť na všetky svoje oblečenie a urobiť rozhodnutia o tom, čo s ním budete robiť.

Vyberte si miesto: Pretriedenie šatníka je lepšie robiť na mieste, kde máte dostatok miesta, aby ste mohli vyklopiť všetko svoje oblečenie a pozrieť sa naň. Môžete si napríklad vyhradiť miestnosť alebo si vyklopiť všetko oblečenie na posteľ.

Pretriedte oblečenie do skupín: Rozdeľte svoje oblečenie do skupín podľa druhu alebo účelu. Napríklad môžete mať skupinu tričiek, skupinu šiat, skupinu sveterov atď. Môžete tiež mať skupinu oblečenia na formálne príležitosti, skupinu oblečenia na šport a tak ďalej.

Prečítajte si štítky: Predtým, ako sa rozhodnete, čo urobíte s určitým kusom oblečenia, prečítajte si štítky a zistite, aké sú požiadavky na starostlivosť o ne. Napríklad, ak máte sveter, ktorý sa má iba chemicky čistiť, možno by ste ho mali nechať v šatníku, pretože by ho nemuseli vyčistiť doma.

Vyberte si, čo zostane v šatníku: Keď máte oblečenie rozdelené do skupín, začnite vyberať, čo zostane v šatníku a čo z neho vyhodí

Pokračovať v čítaní

Najčítanejšie články