fbpx
Spojte sa snami
Renáta

Uverejnený

on

Jedenkrát do roka si pripomíname obdobie, ktoré je typické tichosťou, clivotou, no hlavne spomienkou na ľudí, ktorí tu už nie sú. Možno odišli dávno, možno pred krátkym časom, ale všetkých si ich chceme uctiť a spomenúť si tak rodinne, spolu, pretože to, čo nám vždy ostane nie sú hmotné veci, ale spomienky, pocity.

Z nášho historického zázemia založeného najskôr na pohanskej, neskôr na kresťanskej tradícii tento čas ľudovo nazývame Dušičky, no z iných kultúr k nám prichádza sviatok Halloween. Mnoho ľudí vyrezáva tekvice, chodí na hallowenské párty, posiela detí na hallowenské posedky v kostýmoch rôznych príšer, no na spomienku na najbližších zabúda. Máloktorý si reálne niečo dozvie o pozadí tohto sviatku.

Na toto samozrejme pružne reaguje aj trh a na pultoch nájdeme od cukríkov v tvare príšer až po hallowenské kostýmy pre dospelých všetko. A obchodníci si mädlia ruky, pretože čím väčší dopyt, tým väčší zárobok, no tým aj viac odpadu, zaťaženie planéty.

Všetko je super, naoko. Prečo máme my ľudia, Slováci, potrebu kopírovať tradície, upravené tradície z iných národov a krajín a svoje dehonestovať? Nie je na mieste zamyslenie, prečo je Hallowen u nás tak populárny? Možno je pre bežného človeka ťažšie prijať túto tému, má otupené vnímanie, radšej zmení vnímanie sviatku a zamyslenie sa možno aj nad svojím životom na veselé popoludnie v strašidelnom kostýme s priateľmi a s alkoholom. Ale ruku na srdce, to fakt chceme, aby si mladšie generácie predstavovali svojich blízkych, ktorí tu už nie sú ako nejaké príšery a vnímali tento sviatok len konzumne? My teda nie! A čo vy?

Pokračovať v čítaní
Reklama

Iné

Je káva s mliekom zdravá alebo nie?

Avatar

Uverejnený

on

By

V poslednom čase sa veľa ľudí zapája do diskusií ohľadom ich obľúbeného nápoja s mliekom. Niektorí sa prikláňajú k názoru, že pitie kávy s mliekom vážne škodí. Čo si myslíte vy? Dokážete si odoprieť svoju obľúbenú kávičku s mliekom, alebo si myslíte, že to je hlúposť?

Mlieko

Tlmí účinky kofeínu v káve, konkrétne pôsobí priaznivo na sliznici, preto káva s mliekom je odporúčaná pre ľudí, ktorí majú problém so žalúdkom. Smotana v mlieku spomaľuje organizmus, takže telo sa pomalšie vyprázdňuje a kofeín dlhšie pôsobí v ľudskom tele. Takže žiadne kávy pred večerou, pretože v noci nezaspíte. Káva s mliekom je rovnako silná ako káva bez mlieka.

Výhody Kávy

Ak pijete kávu v určitom množstve, tak sa nemusíte ničoho báť. Káva vám nielen zlepšuje psychiku, ale aj vylepšuje vašu pozornosť.Takže budete viac sústredení a učenie alebo pozeranie nových veci vám pôjde o dosť ľahšie, máte v sebe viac energie a cítite sa aj o dosť šťastnejší. Niektoré prieskumy potvrdzujú účinok kávy aj na bolesť hlavy a migrénu, avšak pre ľudí s problémami so srdcom sa pitie kávy neodporúča vo zvýšenej miere.

Škodí len v určitých prípadoch

Ak máte problémy s kyselinou v žalúdku, tak vám mlieko s kávou bude viac chutiť, a zároveň vám aj lepšie sadne na žalúdok ako obyčajná káva. Problém nastáva vtedy, ak trpíte intoleranciou laktózy.Takže môžete kravské mliečko vymeniť za rastlinné, aké sú napr. kokosové alebo mandľové. Ak máte silné problémy s pečenou, tak sa vám neodporúča piť kávu vôbec. Či s mliekom alebo bez. Aj napriek všetkým negatívam a pozitívam, rozhodnutie je na vás.Takže čo urobíte, budete piť vašu obľúbenú kávičku s mliekom, alebo prestanete s tým nadobro?

Pokračovať v čítaní

Najčítanejšie články