fbpx
Spojte sa snami

Uverejnený

on

Vedecké výskumy potvrdzujú, že jedným z hlavných faktorov, ktoré zapríčiňujú mnohé civilizačné ochorenia, a tým aj predčasnú smrť jej práve stres.

Ako by sme charakterizovali stres? Stres je odpoveď nášho organizmu na okolnosti, ktoré sa nás dotýkajú. Kým je stres malý, napríklad pred písomkou, skúškou, prezentáciou, pohovorom a po danej aktivite upadne, je to v poriadku, telo to nezlomí. Problém však robí to, keď je naše telo zaťažené dlhodobým stresom, vtedy už má problém celé naše telo, pretože stres ovplyvní všetky pochody v tele a pôsobí na ne veľmi zničujúco.

Stresu v dnešnej dobe sa nedá zabrániť, ale dokážeme s ním bojovať. Ako na to?

  1. Obmedzte kávu, fajčenie a alkohol, radšej zvoľte bylinkové čaje, čisté vody, citronády. Telo hydratujú, prečistia od odpadových látok.
  2. Znížte príjem tukov a cukrov. Cukry preťažujú náš metabolizmus, v dôsledku čoho budete ešte viac unavení, podráždení.
  3. Zvýšte fyzickú aktivitu. V zásade platí, že akýkoľvek šport je lepší ako žiadny. Dôležité je zaradiť ho do svojho životného štýlu aspoň 3x do týždňa. Nielenže sa budeme cítiť lepšie, ale počas športu sa vylučujú endorfíny, ktoré zabojujú so stresom.
  4. Viac spite. Každý človek je iný, niekomu stačí 6 hodín kvalitného spánku, niekto potrebuje aj 8 hodín. V dôsledku stresu však môžeme často trpieť nespavosťou. Nesiahajte po liekoch, skôr začnite pred spaním meditovať, relaxovať, piť čaj z medovky, postupne si na to telo zvykne a nebudeme mať problém so zaspávaním.
  5. Relaxujte. Áno, relaxačné techniky sa nám zdajú ako nenáročné, ale v skutočnosti odpútať sa od myšlienok na prácu je dosť náročné a vyžaduje si to cvik, preto sa nevzdávajte, keď sa vám to nepodarí na prvýkrát.
  6. Komunikujte s priateľmi, vždy nám pomôže, keď sa môžeme vyrozprávať a zrazu sa nám náš problém nemusí javiť až taký veľký. Aj samotný pohľad iného človeka nám môže pomôcť zmeniť náš uhol pohľadu.
  7. Ak ste chorý, jednoducho sa preliečte, nechoďte do práce chorý. Každý z nás je nahraditeľný a stresom ešte aj z ochorenia naše telo utrpí ešte viac.
  8. Dokážte povedať NIE a neberte si na svoje plecia viac povinností, ako ste schopní uskutočniť. Pocit napätia a stresu sa potom z časovej tiesne ešte zvýrazní

9. Najdôležitejšie pravidlo na záver: Oddeľte pracovný život od osobného a venujte viac času sebe, svojej rodine či koníčkom. Iba rovnomerné rozdelenie medzi pracovným a súkromným životom nám umožní nepoddať sa stresu a vedieť s ním bojovať, pretože budeme mať dosť pozitívnych vnemov a pocitov.

Pokračovať v čítaní
Reklama

Životný štýl

Pretriedenie šatníka

Nevhodných vecí však v skrini stále iba pribúda, pretože tieto a podobné kecy si nahovárame nielen po sviatkoch, ale aj keď vyhadzujeme zimné veci a vyberáme letné, alebo naopak, vyhadzujeme letné a dávame naspäť zimné. Preto som sa na nový rok rozhodla, že urobím rázny krok a môj večný problém vyriešim.

Uverejnený

on

kopa oblecenia

Milé ženy,

určite to poznáte a dáte mi za pravdu, že tento krok počas kalendárneho roka urobíme viackrát. Ruku na srdce, koľkokrát ste si pretriedili skriňu a našli ste tam množstvo šálov, šatiek, tričiek, nohavíc, minisukní, svetrov a mikín typu toto je veľké, raz sa mi to môže zísť alebo toto je malé, na stopro do toho trička schudnem, však som si dala záväzok do nového roku. Nevhodných vecí však v skrini stále iba pribúda, pretože tieto a podobné kecy si nahovárame nielen po sviatkoch, ale aj keď vyhadzujeme zimné veci a vyberáme letné, alebo naopak, vyhadzujeme letné a dávame naspäť zimné. Preto som sa na nový rok rozhodla, že urobím rázny krok a môj večný problém vyriešim.

Shallow Focus Photography of Clothes

Po niekoľko hodinovom prehrabávaní sa vo všetkých veciach som dospela k celkom veľkej kope oblečenia, ktoré mi je buď veľké, alebo malé, alebo som si ho jednoducho kúpila v záchvate nákupného šialenstva a nejak som si vôbec neuvedomovala, že absolútne nekorešponduje s mojím šatníkom. 

Musím povedať, že túto veľkú akciu nemôže baba robiť nikdy sama. Kamoška s kritickým pohľadom sa vždy zíde, pretože inak budeme škrečkovať svoje oblečenie do staroby. Čo však robiť s takou kopou oblečenia. Sú to nové veci, raz dvakrát oblečené, niektoré ani raz. Nikdy som nebola nejaký fanúšik netu a netového predaja, ale teraz som sa rozhodla, že to skúsim. Našla som na facebooku rôzne skupiny, ale najviac sa mi hodila práve Všetko do 10 eur. Váhala som, či takýto predaj vôbec uskutočniť, predsa len, je to iba facebook…

Všetko oblečko sme s kamoškou pofotili, niektoré veci oblečené, niektoré nie a dali sme postupne do spomínanej skupiny. Čuduj sa svete, až som bola prekvapená, že skoro pol našej vytriedenej kopy je už preč. Ja mám peniažky, na druhej strane majú oblečko, ktoré je stále in, takže som veľmi rada, že som sa na to podujala.

Dúfam, že sa mi podarí takto rozumne predať aj ostatné veci a budem mať konečne, ako sa hovorí, dušu na mieste a teoreticky si môžem ísť kúpiť ďalšie oblečenie, ale teraz už s módnym poradcom, ktorý ma bude brzdiť v nákupnom ošiali.

Pokračovať v čítaní

Najčítanejšie články