Túto situáciu pozná každá z nás. Prišli sviatky a my sme si v našom podvedomí automaticky urobili celý zoznam povinností, ktoré treba stihnúť, aby boli sviatky tip-top. Čo to presne pre nás ženy znamená? Umyť celý dom alebo byt od povaly po podlahu, vypucovať na kompletku všetky kúty, pohoršovať sa na neustálom neporiadku členov svojej rodiny, napiecť minimálne päť druhov vianočných koláčov, premyslieť a nakúpiť zoznam nielen darčekov, ale aj zásob (však ak by náhodou niečo zachýbalo), ale nejak sme zabudli na jeden fakt – sviatky prídu, pripomenieme si narodenie Božieho syna, či už budeme mať všetky okná umyté alebo nie, či budeme mať napečených desať typov rôznych koláčikov pre celú rodinu a známych alebo si koláče objednáme v predstihu v cukrárni. Sviatky prídu, aj keď sa nám nepodarí urobiť z nášho bývania hygienicky sterilné a nezávadné prostredie.
Čo si musíme uvedomiť je fakt, že sviatky prídu a záleží na nás, ako ich prežijeme, či pustíme sviatočné čaro do našich sŕdc, alebo budeme v jednom kuse riešiť nepodstatné veci. Aj preto tieto sviatky nemám všetko tip-top a viete čo, cítim sa skvele, nie som nervózna, sviatky si užívam, nestresujem sa, čo ocenila aj moja rodina.
Takže, ako prežiť sviatky v pokoji a radosti pre nás ženy? Ja som si stanovila niekoľko hlavných bodov:
1. Ak všetko neupraceš, nič sa nedeje, upraceš to po sviatkoch a v kľude. Čo z toho, že dom uprataný a celá rodina pohnevaná a v strese.
2. Ak nenapečieš desať druhov koláčov, nevadí, rodina za tie tri dni určite neumrie z nedostatku jedla alebo cukru.
3. Ak nevyzdobíš celý dom podľa najnovších trendov a farieb, nevadí, vyrobíš si vlastné ozdoby s deťmi počas roka a na sviatky bude radosť z nich dvojnásobná, a zároveň aj ušetríš.
4. Ak nezoženieš pre všetkých najskvelejšie darčeky, ktoré balíš minimálne štyri hodiny, tiež sa nič nedeje, darček je už to, že sme spolu.
Iba jedna skutočnosť je najpodstatnejšia – o rok si nebudeš pamatäť, koľko okien si umyla a koláčov napiekla, koľko jedla si navarila a povinností splnila, ale že si bola celé sviatky nervózna a nepríjemná na blízkych, to si zapamätáš a aj tvoji najbližší, preto jednoducho hlavu hore a pokoj v duši, milé žienky, nech vnímame pravú podstatu sviatkov!
Pretriedenie svojho šatníka môže byť užitočné, ak chcete získať lepší prehľad o tom, čo v ňom máte, a zbaviť sa vecí, ktoré už nepotrebujete alebo sa vám už nehodia. Tu sú niektoré kroky, ktoré môžete podniknúť na to, aby ste svoj šatník pretriedili:
Zoberte si čas na pretriedenie: Na pretriedenie šatníka si vyhraďte dostatok času, aby ste sa mohli pozrieť na všetky svoje oblečenie a urobiť rozhodnutia o tom, čo s ním budete robiť.
Vyberte si miesto: Pretriedenie šatníka je lepšie robiť na mieste, kde máte dostatok miesta, aby ste mohli vyklopiť všetko svoje oblečenie a pozrieť sa naň. Môžete si napríklad vyhradiť miestnosť alebo si vyklopiť všetko oblečenie na posteľ.
Pretriedte oblečenie do skupín: Rozdeľte svoje oblečenie do skupín podľa druhu alebo účelu. Napríklad môžete mať skupinu tričiek, skupinu šiat, skupinu sveterov atď. Môžete tiež mať skupinu oblečenia na formálne príležitosti, skupinu oblečenia na šport a tak ďalej.
Prečítajte si štítky: Predtým, ako sa rozhodnete, čo urobíte s určitým kusom oblečenia, prečítajte si štítky a zistite, aké sú požiadavky na starostlivosť o ne. Napríklad, ak máte sveter, ktorý sa má iba chemicky čistiť, možno by ste ho mali nechať v šatníku, pretože by ho nemuseli vyčistiť doma.
Vyberte si, čo zostane v šatníku: Keď máte oblečenie rozdelené do skupín, začnite vyberať, čo zostane v šatníku a čo z neho vyhodí