fbpx
Spojte sa snami
Avatar

Uverejnený

on

Med je lepkavá žltá alebo žltohnedá tekutina plná zdravia. Je odskúšaným liekom pri mnohých chorobách a je dôležitý najmä pri prevencii vzniku chorôb. Pôsobí protizápalovo, zlepšuje trávenie, posilňuje psychiku, imunitný systém, srdce i krvný obeh.

Med obsahuje množstvo dôležitých vitamínov a minerálnych látok, organické kyseliny a proteíny. Vďaka vysokému obsahu antioxidantov dokáže zabrániť usadzovaniu cholesterolu. Zameraj sa na tmavší med, ten má viac antioxidantov ako svetlý.

Med pôsobí v zažívacom trakte antibioticky, ničí celý rad baktérií v žalúdku a v črevách, takže sa ním dajú liečiť bolesti žalúdka a hnačka, ochraňuje sliznicu žalúdka a môže zabrániť aj vzniku sennej nádchy.

Známa je rada, ktorá sa týka nespavosti. Ak večer nemôžeš zaspať, jednoducho daj do pohára zohriateho mlieka lyžičku medu a pred spaním ho vypi. Medové mlieko je známe tiež svojím priaznivým účinkom pri zápale hrdla, prechladnutí a chrípke.

Ako užívať med:

– jedna lyžička denne na posilnenie imunitného systému

– jedna lyžička medu ráno pri žalúdočných a črevných problémoch

– lyžička medu v 2 dl čaju pomáha pri prechladnutí

– lyžica medu denne znižuje tvorbu žalúdočnej kyseliny

– tmavý med užívaj pri nedostatku železa, podporuje krvotvorbu

– lyžička medu nalačno ráno a pred spaním pomáha pri nervozite

– lyžička medu pred spaním pomáha pri zápche

– raz denne lyžička medu zmiešaná s citrónovou šťavou pomáha pri srdcovo-cievnych chorobách

Ďalšie účinky medu sa dozvieš už čoskoro v novom článku.

Planéta Zem

5 jednoduchých tipov, ako ušetriť na účtoch za elektrinu

Aj vám prišiel tento rok vysoký nedoplatok za elektriku? Tu je pár rád ako ušetriť nejaké to euro, ktoré sa vám určite zíde na tohtoročnej dovolenke.

Vanda

Uverejnený

on

By

Aj vy chodíte po dome a zhasínate všetky svetla aj keď ste dávno už vymenili klasické žiarovky za úsporne led svetla? Aj tak sa vám stále nedarí znížiť výdavky za elektrinu, ktoré sa nafukujú viac ako štátny dlh po nových sociálnych balíčkoch? Poradíme vám, ako jednoduchými trikmi ušetriť na účtoch za energiu.

1. Pripojené zariadenia

Aj keď práve spíte, alebo nie ste doma, energetickí žrúti útočia na vašu domácnosť. Prevažná väčšina spotrebičov zostáva aj po vypnutí v tzv. pohotovostnom režime (stand-by), kedy stále požierajú elektrinu, ale vy z nej nemáte žiadny úžitok.

Spotrebiče musíte vypnúť zo zásuvky. Pre elegantný vypnutie viacerých zariadení naraz sa hodí predlžovací kábel s vypínačom. 

Koľko môžete takto ušetriť? Priemerná slovenská domácnosť, ktorá elektrinou nekúri ani neohrieva vodu, zbytočne utratia za spotrebu v pohotovostnom režime až jednu dvanástinu z ročnej platby za elektrinu. Vďaka európskej regulácii z roku 2007 môžu zariadenia v pohotovostnom režime odčerpať maximálne 2 watty. Preto ak máte spotrebiče kúpene už po tomto roku nemusíte si so stand-by spotrebou robiť starosti.

2. Surfujte po internete na notebooku

Aj vy si radi prečítate online správy alebo pozriete čo majú nové vaši známi na sociálnej pripadne vykonávate menej výpočtovo náročnú činnosť na PC? Namiesto stolného počítača zapnite radšej notebook alebo tablet, pretože pri prevádzke zoberú o 80% menej energie ako stolné počítače. 

3. Doprajte starej chladničke a mrazničke zaslúžený dôchodok

Aj vy si myslite, že energetickej triedy je len výmysel amerických vedcov? Chladničky s mrazničkou v najvyššej triede A+++ za rok spotrebujú prúd zhruba za 30€, ale jej staršia kamarátky v triedach A alebo B spotrebujú s prehľadom aj 3-krát toľko. S nákupom novej chladničky sa neoplatí moc otáľať, najmä keď máte doma takmer historicky exponát.

4. Používajte viac studenú vodu

Neľakajte sa, nenútime vás vojsť do sprchy pod ľadovú vodu. Pri praní bielizne si vyberte program s nižšiu teplotou. Škvrny sa vyperú aj pri nízkych teplotách a navyše sa oblečenia toľko neopotrebuje. Ďalšou cestou ako ušetriť praním je naplniť bubon vždy doplna a využiť tak maximálne vodu, ktorú by práčka spotrebovala.

5. Nekúrte si nabíjačkou

Prečo sa obťažovať s vyťahovaním nabíjačky zo zásuvky, keď každý večer musíte pravidelným prísunom energie oživiť svoj chytrý telefón? Nabíjačky

si pomalinky berú energiu a namiesto dobíjanie mobilu ju premieňajú na teplo. Oknom tak vyhodíte 10-krát viac energie, než je potrebné na dobitie telefónu.

Pokračovať v čítaní

Najčítanejšie články