Spojte sa snami
Vanda

Uverejnený

on

Trend zdražovania môžeme vidieť všade okolo nás napríklad elektrika, pohonné hmoty. Najviac nás však trápi zdražovanie v potravinách. Obchodníci si vždy nájdu výhovorku na zdraženie či už to je  rastúca cena ropy, slabá úroda plodín, globálne otepľovanie alebo slabý dolár. Všetko tieto zmeny znamenajú pre nás, že si budeme musieť priplatiť. Tu je zaručených šikovných rád, ako ušetriť. Tieto odborné tipy a stratégie vám môžu pomôcť znížiť vaše náklady na potraviny bez obetovania kvality nakupovaných potravín.

1. Plán dopredu

Vytvorte si podrobný nákupný zoznam na základe vašich potrieb a týždenného plánu menu. Nesmiete pri tom zabudnúť vziať do úvahy, ako používajte zvyšky, ktoré vám ostanú.

Nikdy nenakupujte potraviny hladný! ! ! Pred nákupom si dajte ľahké občerstvenie. Vždy sa držte svojho zoznamu zabránite tak impulzívnemu prihadzovaniu rôznych sladkých maškŕt.

Skôr ako naplánujete svoje týždenné menu, prelistujte si reklamne letáky, a zistite, čo je v akcii. Pomocou zľavových letákov viete ušetriť nemalé peniaze. Skúste sa zaregistrovať na zľavové portály odkiaľ budete prijímať aktuálne upozornenia na chystajúce sa akcie od vašich obľúbených obchodníkov s potravinami. Taktiež využívajte bonusové karty, ktoré vám pomôžu získať nejaké percent z nákupu spať, alebo využite online nástroj Refundo na získanie späť až 10 percent z každého nákupu.

2. Robte zdravé rozhodnutia – sú lacnejšie

Jedením zdravších potravín môže skutočne ušetriť peniaze. Výskumníci zistili, že konzumovaním zeleniny a ovocia, nielenže schudnete, ale znížili aj svoj mesačný rozpočet na potraviny.

Hlavná úspora pochádzala zo zníženia veľkosti porcií a od nákupu menej kalorických potravín, ktoré majú tendenciu zvyšovať množstvo zaplatených eur v obchode za potraviny, pretože ľudia často k ním nakúpia aj veľa doplnkov – ako sú limonády, pekárenské predmety a hranolky.

Za svoje peniaze môžete získať viac, ak budete porovnávať na základe nutrične hodnoty potravín za cenu. Napríklad sódovky a ochutené nápoje dodávajú väčšinou prázdne kalórie a možno ich ľahko nahradiť lacnejšou perlivou vodou s nádychom 100% ovocnej šťavy.

Ceny  potravín treba porovnávať na základe počtu porcií, ktoré dostanete, spolu s výživovým príspevkom potraviny. Napríklad, kilo broskýň prináša tri až štyri porcie. Takže keď rozdelíte náklady na kilo, cena je zvyčajne celkom rozumná.

3. Kupovať potraviny podľa sezóny

Potraviny v sezóne sa zvyčajne predávajú oveľa lacnejšie ako po zvyšok roka. Počas letných mesiacov môžete kúpiť kukuricu len za 30 centov za kilo v iných obdobiach roka môže stáť až 10-krát viac. Taktiež je rozumné nakupovať na miestnom trhu poľnohospodárov, aby ste získali skvelé domáce bio potraviny. Ich ceny nezahŕňajú náklady na dopravu preto su zvyčajne lacnejšie a kvalitnejšie ako potraviny v reťazcoch.

4. Myslite na mrazené, konzervované alebo sušené potraviny

Na prípravu obľúbených jedál skúste použiť mrazené, konzervované alebo sušené potraviny. Môžu byť lacnejšie ako čerstvé, ale sú rovnako výživné. Výrobok je typicky zmrazený, konzervovaný alebo sušený na vrchole zrelosti, keď sú bohaté na živiny. Ryby a hydina sú často bleskovo zamrazené, aby sa minimalizovalo znehodnotenie a zachovala sa čerstvosť. S mrazenými potravinami viete použiť len také množstvo, koľko potrebujete, a potom jednoducho opätovne uzavrieť obal a vrátiť ich do mrazničky. Ak sú potraviny uskladnené v rozumných porciách, nevzniká žiadny odpad. Sušené ovocie sa je skvelou náhradou čerstvého ovocia. 

5. Lacnejšie bielkoviny

Nahraďte drahšie mäso, ryby alebo hydinu za lacnejšie vegetariánske ingrediencie, ako sú fazuľa, vajcia, tofu a strukoviny. Jedzte vegetariánke jedlo aspoň raz týždenne alebo aj viac krát, aby ste zvýšili spotrebu zdravých rastlinných potravín a zároveň šetrili peniaze. Vajcia sú vynikajúcim, lacným zdrojom bielkovín, ktoré možno konzumovať na raňajky , obed alebo večeru. 

Keď si kúpite mäso, robte menšie porcie. Môžete si tiež kúpiť celé kurča a rozrezať ho namiesto toho, aby ste zaplatili mäsiarovi, aby to urobil za vás, alebo si kúpte lacnejšie „rodinné balenie“ a rozdeľte ho na menšie porcie a dajte zamraziť.

6. Menej odpadu

Predtým, ako hodíte potraviny podliehajúce dobe trvanlivosti do nákupného košíka, premýšľajte o tom, ako ich budete používať. Agentúra na ochranu životného prostredia odhaduje, že Američania ročne vyprodukujú približne 30 miliónov ton odpadu z potravín. Nebojte sa využiť kreativitu v kuchyni a použite napríklad zvyšnú zeleninu, mäso z polievky na šalát a minimalizuje tak náklady. Jedlo z obeda zjedzte na večeru alebo na raňajky

7. Vypestuje si vlastne potraviny v záhrade

Pre výhody, ktoré vysoko presahujú úsporu nákladov, si vypestujte vlastne potraviny. Nie je nič lepšie ako si dať cez leto čerstvé paradajky z vlastnej záhrady. Paradajky dokonca dobre rastú aj v skleníkoch, ak nemáte priestor na záhradu. Začnite pestovať niečo v menšom rozsahu, a uvidíte, aké je

ľahké pestovať čerstvé bylinky alebo zeleninu. A sa vám podarí vypestovať väčšie množstvo, ktoré nespotrebujete tak ho dokážete zamraziť alebo za skladovať v pivnici. Takto si budete môcť vychutnať letnú odmenu po celý rok.

Druhá šanca

Stále nové hračky?

Nebudeme si klamať – odolať obrovskému množstvu produktov pre najmenších je ťažké. Treba si však uvedomiť, že láska sa nemeria množstvom alebo veľkosťou darov.

Marta

Uverejnený

on

By

Stále nové hračky? Vyhnite sa nezmyselnému kolobehu!

Deti často potrebujú nové impulzy – a to sa spravidla rieši nákupom hračiek. Vedie to ku krátodobej spokojnosti a hromade hier, ktoré rýchlo končia v kúte izby.

Nasleduje zdanlivá potreba kúpy nových vecí. Tento proces je zbytočne drahý a neekologický. Máme hneď niekoľko riešení ako sa efektívne vyhnúť tomuto začarovanému kruhu.

Nechajte hračky zmiznúť – a po čase ich oživte!

Nové hračky, nová radosť! Tá ale zväčša netrvá dlho – hry sa deťom po čase zunujú. Dajte si trochu námahy a nechajte hračky na niekoľko mesiacov „zmiznúť“, napríklad do pivnice. Deti sa veľmi potešia návratu zabudnutých hier, ktoré budú pre nich ako nové.

Zámena hračiek? Prečo nie!

Vyhnite sa nákupom navyše! Spojte sa s priateľmi, známymi či príbuznými s deťmi a vymyslite si spolu systém na zámenu hračiek.

Po upresnení pravidiel to funguje výborne – deti sa tešia z „nových“ zábaviek a po určitej dobe sa im navrátia tie vlastné.

Kupujte z druhej ruky

Zahoďte predsudky! Používané hračky nemusia byť nutne opotrebované či pokazené. Množstvo rodičov predáva hry, s ktorými sa ich dieťa zabavilo iba zopár krát. Ku kvalitným dreveným hračkám, knihám vo výbornom stave či modernému bicyklu sa cez rôzne bazáre dostanete za naozaj výhodné ceny.

Doprajte deťom spontánne drobnosti

Nebudeme si klamať – odolať obrovskému množstvu produktov pre najmenších je ťažké.

Deti pri nákupoch automaticky lákajú nové veci či maškrty. Urobte im raz za čas radosť a kúpte im zmysluplnú maličkosť či malú sladkosť. Úplné zákazy nič neriešia a môžu sa po čase obrátiť proti vám.

Načúvajte svojim inštinktom!

Keď máte pocit, že vaše deti už majú všetko, zakročte. Pred narodeninami či Vianocami dajte vedieť svojim príbuzným, aby nekupovali žiadne ďaľšie veci, ale darovali radšej poukážku či potešili deti drobnosťou akou je omaľovánka či plastelína.

Láska sa napokon nemeria veľkosťou darov.

Pokračovať v čítaní

Najčítanejšie články