Prečo je dôležité zaujímať sa o ekológiu? Dnešnú dobu môžeme smelo nazvať doba umelá, čo by sa dalo chápať aj z pohľadu správania sa človeka v spoločnosti, ale my sme mysleli primárny význam slova umelá. Áno, budeme sa baviť o plastoch. Téma, s ktorou sa stretávame na každom rohu, avšak niekedy okolo nás tieto informácie iba plynú a my jednoducho skonštatujeme…mali by sme, áno, vieme o tom.
Dôležité je však zaujať aktívny postoj, pretože tak ako každá jedna plastová fľaška vyhodená do mora sama o sebe nerobí problém, sto fliaš hodených do mora postupne urobí na hladine plávajúce smetisko a ohrozuje ekosystém. Tak je to aj s našou aktivitou, každá kvapka našej ekologickej aktivity sa spočítava na našej planéte a vytvára čistejšie rieky, potoky, moria, lúky, lesy.
Avšak ako začať od seba? Každá snaha začína pomaly a rozvážne, aby sme boli schopní dlhodobo sa ekologicky angažovať, netreba sa ísť hneď pripútať k stromu. Jednoducho, začnite dodržiavať 5 hlavných zásad EKOČLOVEKA:
Prestaňte používať jednorázové poháre, taniere, príbory, slamky, igelitové tašky.
Začnite separovať odpad. Práve pri tejto činnosti si uvedomíte, koľko peňazí miniete na zbytočnosti a koľko kúpených vecí je vám úplne nanič.
Šetrite elektrickú energiu, pitnú vodu.
Ak môžete, cestujte MHD, nie osobným autom, jednak ušetríte, začnete sa hýbať, a zároveň sa vám poďakuje aj planéta.
Reálne sa postavte k svojim financiám a nemíňajte peniaze na úplné zbytočnosti, neplytvajte jedlom.
Pretriedenie svojho šatníka môže byť užitočné, ak chcete získať lepší prehľad o tom, čo v ňom máte, a zbaviť sa vecí, ktoré už nepotrebujete alebo sa vám už nehodia. Tu sú niektoré kroky, ktoré môžete podniknúť na to, aby ste svoj šatník pretriedili:
Zoberte si čas na pretriedenie: Na pretriedenie šatníka si vyhraďte dostatok času, aby ste sa mohli pozrieť na všetky svoje oblečenie a urobiť rozhodnutia o tom, čo s ním budete robiť.
Vyberte si miesto: Pretriedenie šatníka je lepšie robiť na mieste, kde máte dostatok miesta, aby ste mohli vyklopiť všetko svoje oblečenie a pozrieť sa naň. Môžete si napríklad vyhradiť miestnosť alebo si vyklopiť všetko oblečenie na posteľ.
Pretriedte oblečenie do skupín: Rozdeľte svoje oblečenie do skupín podľa druhu alebo účelu. Napríklad môžete mať skupinu tričiek, skupinu šiat, skupinu sveterov atď. Môžete tiež mať skupinu oblečenia na formálne príležitosti, skupinu oblečenia na šport a tak ďalej.
Prečítajte si štítky: Predtým, ako sa rozhodnete, čo urobíte s určitým kusom oblečenia, prečítajte si štítky a zistite, aké sú požiadavky na starostlivosť o ne. Napríklad, ak máte sveter, ktorý sa má iba chemicky čistiť, možno by ste ho mali nechať v šatníku, pretože by ho nemuseli vyčistiť doma.
Vyberte si, čo zostane v šatníku: Keď máte oblečenie rozdelené do skupín, začnite vyberať, čo zostane v šatníku a čo z neho vyhodí