fbpx
Spojte sa snami

Uverejnený

on

Rozum či skúsenosť? Mnoho ľudí rozmýšľa a niekedy sa škriepia, ktorá z týchto skutočností je dôležitejšia. Iní zase tvrdia, že život s bohatým rozumom, no bez skúseností je nám nanič. A kde vlastne vzniklo toto myslenie?

Po troške pátrania na internete som mohla nájsť celkom zaujímavé informácie. Zdravý rozum, po latinsky sensus communis znamená v bežnom jazyku „Sedliacky rozum“ alebo „Mať Filipa“. Čiže je to schopnosť človeka využívať svoju fantáziu, spomienky, myseľ k dosiahnutiu nejakého záveru.

Skúsenosť je zase vzťah človeka s okolitým svetom, ktorý skúma, báda a spracúva dojmy, a tým sa v podstate učí. Získava tým znalosti, schopnosti a zručnosti. Na druhej strane je skúsenosť aj nebezpečná. Vtedy si človek často berie len príklad z rozprávania druhých, než by sám rozmýšľal a riskoval. „Skúsenosť je drahá škola, ale hlupáci sa inde učiť nechcú“. –  Benjamin Franklin

Kedy vznikla táto filozofia? – Filozofia hlavne rozumu (racionalizmus) a skúsenosti (empirizmus) vznikla v 17. storočí. Racionalizmus považuje rozum za jediný a absolútny zdroj poznania. Začína Descartesom vo Francúzsku. Na druhej strane empirizmus jednostranne považuje zmyslovú skúsenosť za jediný zdroj poznania. Popiera podstatné rozlíšenie rozumu a zmyslov a neuznáva v rozume samostatný zdroj poznania.

„Skúsenosť sú okuliare (je zrakom) rozumu.“ —  Arabské príslovie

„Človek má veriť iba tomu, čo môže pochopiť rozumom a overiť si skúsenosťou.“ —  Karl Ludwig Borne

„Mohol si prečítať tisíce kníh a tisícky článkov, ale bez vlastných skúseností nevieš nič.“ —  Tomáš Erlich


Takže rozum alebo skúsenosť?  Podľa rôznych teórií, pohľadov, filozofií a aj pravdivých citátov môžeme usúdiť, že rozum bez skúsenosti, a naopak aj skúsenosť bez rozumu sú od seba nerozlučiteľné. Ak človek nechce zažiť moc nepríjemnú skúsenosť, musí k nej zapojiť aj rozum. Tak isto ak chceme len s rozumom postaviť dom, bez skúsenosti nebudeme vedieť čo máme vlastne robiť. Musíme tak rozum a skúsenosť primerane rozdeliť do svojho života, aby bol obohacujúci pre oboje.

Pokračovať v čítaní
Reklama

Beauty triky

Ako pretriediť svoj šatník?

Upratanie oblečenia je dôležité pre jeho dlhšiu životnosť a vzhľad

Uverejnený

on

Pretriedenie svojho šatníka môže byť užitočné, ak chcete získať lepší prehľad o tom, čo v ňom máte, a zbaviť sa vecí, ktoré už nepotrebujete alebo sa vám už nehodia. Tu sú niektoré kroky, ktoré môžete podniknúť na to, aby ste svoj šatník pretriedili:

Zoberte si čas na pretriedenie: Na pretriedenie šatníka si vyhraďte dostatok času, aby ste sa mohli pozrieť na všetky svoje oblečenie a urobiť rozhodnutia o tom, čo s ním budete robiť.

Vyberte si miesto: Pretriedenie šatníka je lepšie robiť na mieste, kde máte dostatok miesta, aby ste mohli vyklopiť všetko svoje oblečenie a pozrieť sa naň. Môžete si napríklad vyhradiť miestnosť alebo si vyklopiť všetko oblečenie na posteľ.

Pretriedte oblečenie do skupín: Rozdeľte svoje oblečenie do skupín podľa druhu alebo účelu. Napríklad môžete mať skupinu tričiek, skupinu šiat, skupinu sveterov atď. Môžete tiež mať skupinu oblečenia na formálne príležitosti, skupinu oblečenia na šport a tak ďalej.

Prečítajte si štítky: Predtým, ako sa rozhodnete, čo urobíte s určitým kusom oblečenia, prečítajte si štítky a zistite, aké sú požiadavky na starostlivosť o ne. Napríklad, ak máte sveter, ktorý sa má iba chemicky čistiť, možno by ste ho mali nechať v šatníku, pretože by ho nemuseli vyčistiť doma.

Vyberte si, čo zostane v šatníku: Keď máte oblečenie rozdelené do skupín, začnite vyberať, čo zostane v šatníku a čo z neho vyhodí

Pokračovať v čítaní

Najčítanejšie články