fbpx
Spojte sa snami
Renáta

Uverejnený

on

Túto situáciu pozná každá z nás. Prišli sviatky a my sme si v našom podvedomí automaticky urobili celý zoznam povinností, ktoré treba stihnúť, aby boli sviatky tip-top. Čo to presne pre nás ženy znamená? Umyť celý dom alebo byt od povaly po podlahu, vypucovať na kompletku všetky kúty, pohoršovať sa na neustálom neporiadku členov svojej rodiny, napiecť minimálne päť druhov vianočných koláčov, premyslieť a nakúpiť zoznam nielen darčekov, ale aj zásob (však ak by náhodou niečo zachýbalo), ale nejak sme zabudli na jeden fakt – sviatky prídu, pripomenieme si narodenie Božieho syna, či už budeme mať všetky okná umyté alebo nie, či budeme mať napečených desať typov rôznych koláčikov pre celú rodinu a známych alebo si koláče objednáme v predstihu v cukrárni. Sviatky prídu, aj keď sa nám nepodarí urobiť z nášho bývania hygienicky sterilné a nezávadné prostredie.

Čo si musíme uvedomiť je fakt, že sviatky prídu a záleží na nás, ako ich prežijeme, či pustíme sviatočné čaro do našich sŕdc, alebo budeme v jednom kuse riešiť nepodstatné veci. Aj preto tieto sviatky nemám všetko tip-top a viete čo, cítim sa skvele, nie som nervózna, sviatky si užívam, nestresujem sa, čo ocenila aj moja rodina.

Takže, ako prežiť sviatky v pokoji a radosti pre nás ženy? Ja som si stanovila niekoľko hlavných bodov:

1. Ak všetko neupraceš, nič sa nedeje, upraceš to po sviatkoch a v kľude. Čo z toho, že dom uprataný a celá rodina pohnevaná a v strese.

2. Ak nenapečieš desať druhov koláčov, nevadí, rodina za tie tri dni určite neumrie z nedostatku jedla alebo cukru.

3. Ak nevyzdobíš celý dom podľa najnovších trendov a farieb, nevadí, vyrobíš si vlastné ozdoby s deťmi počas roka a na sviatky bude radosť z nich dvojnásobná, a zároveň aj ušetríš.

4. Ak nezoženieš pre všetkých najskvelejšie darčeky, ktoré balíš minimálne štyri hodiny, tiež sa nič nedeje, darček je už to, že sme spolu.

Iba jedna skutočnosť je najpodstatnejšia – o rok si nebudeš pamatäť, koľko okien si umyla a koláčov napiekla, koľko jedla si navarila a povinností splnila, ale že si bola celé sviatky nervózna a nepríjemná na blízkych, to si zapamätáš a aj tvoji najbližší, preto jednoducho hlavu hore a pokoj v duši, milé žienky, nech vnímame pravú podstatu sviatkov!

Planéta Zem

5 jednoduchých tipov, ako ušetriť na účtoch za elektrinu

Aj vám prišiel tento rok vysoký nedoplatok za elektriku? Tu je pár rád ako ušetriť nejaké to euro, ktoré sa vám určite zíde na tohtoročnej dovolenke.

Vanda

Uverejnený

on

By

Aj vy chodíte po dome a zhasínate všetky svetla aj keď ste dávno už vymenili klasické žiarovky za úsporne led svetla? Aj tak sa vám stále nedarí znížiť výdavky za elektrinu, ktoré sa nafukujú viac ako štátny dlh po nových sociálnych balíčkoch? Poradíme vám, ako jednoduchými trikmi ušetriť na účtoch za energiu.

1. Pripojené zariadenia

Aj keď práve spíte, alebo nie ste doma, energetickí žrúti útočia na vašu domácnosť. Prevažná väčšina spotrebičov zostáva aj po vypnutí v tzv. pohotovostnom režime (stand-by), kedy stále požierajú elektrinu, ale vy z nej nemáte žiadny úžitok.

Spotrebiče musíte vypnúť zo zásuvky. Pre elegantný vypnutie viacerých zariadení naraz sa hodí predlžovací kábel s vypínačom. 

Koľko môžete takto ušetriť? Priemerná slovenská domácnosť, ktorá elektrinou nekúri ani neohrieva vodu, zbytočne utratia za spotrebu v pohotovostnom režime až jednu dvanástinu z ročnej platby za elektrinu. Vďaka európskej regulácii z roku 2007 môžu zariadenia v pohotovostnom režime odčerpať maximálne 2 watty. Preto ak máte spotrebiče kúpene už po tomto roku nemusíte si so stand-by spotrebou robiť starosti.

2. Surfujte po internete na notebooku

Aj vy si radi prečítate online správy alebo pozriete čo majú nové vaši známi na sociálnej pripadne vykonávate menej výpočtovo náročnú činnosť na PC? Namiesto stolného počítača zapnite radšej notebook alebo tablet, pretože pri prevádzke zoberú o 80% menej energie ako stolné počítače. 

3. Doprajte starej chladničke a mrazničke zaslúžený dôchodok

Aj vy si myslite, že energetickej triedy je len výmysel amerických vedcov? Chladničky s mrazničkou v najvyššej triede A+++ za rok spotrebujú prúd zhruba za 30€, ale jej staršia kamarátky v triedach A alebo B spotrebujú s prehľadom aj 3-krát toľko. S nákupom novej chladničky sa neoplatí moc otáľať, najmä keď máte doma takmer historicky exponát.

4. Používajte viac studenú vodu

Neľakajte sa, nenútime vás vojsť do sprchy pod ľadovú vodu. Pri praní bielizne si vyberte program s nižšiu teplotou. Škvrny sa vyperú aj pri nízkych teplotách a navyše sa oblečenia toľko neopotrebuje. Ďalšou cestou ako ušetriť praním je naplniť bubon vždy doplna a využiť tak maximálne vodu, ktorú by práčka spotrebovala.

5. Nekúrte si nabíjačkou

Prečo sa obťažovať s vyťahovaním nabíjačky zo zásuvky, keď každý večer musíte pravidelným prísunom energie oživiť svoj chytrý telefón? Nabíjačky

si pomalinky berú energiu a namiesto dobíjanie mobilu ju premieňajú na teplo. Oknom tak vyhodíte 10-krát viac energie, než je potrebné na dobitie telefónu.

Pokračovať v čítaní

Najčítanejšie články