fbpx
Spojte sa snami

Uverejnený

on

Recyklácia je jedna z najdôležitejších opatrení, ktoré môžete ako jednotlivec urobiť pre zachovanie našej planéty. Na Slovensku recykluje len približne 23% ľudí. Ste jedným z nich? Alebo len neviete, ktoré položky recyklovať a ktoré patria do kompostu alebo odpadu? Národná recyklačná koalícia vytvorila zoznam najdôležitejších položiek na recykláciu.

1. Hliník

Hliníkové plechovky sú 100% recyklovateľné a môžu sa znova a znova recyklovať. Ešte ľahšie je vyrobiť nové plechovky z recyklovaných plechoviek. Spotrebuje sa na to o 95% menej energie než pri vyrobe úplne nových.

2. PET plastové fľaše

Takmer 80% fliaš skončí na skládke. Zastavme to. Využitie plastov z recyklovaných zdrojov využíva o dve tretiny menej energie než výroba nových plastov.

3. Noviny

Prečo by sme mali recyklovať papier? Je celkom zrejmé, či nie? Podľa agentúry na ochranu životného prostredia, papier tvorí asi jednu tretinu komunálneho odpadu. To je veľmi veľa papiera preto recyklácia papiera šetrí množstvo zdrojov a energie.

4. Kartón

Stará vlnitá lepenka predstavuje významné percento komerčného pevného odpadu. Približne 90% z celkového množstva kartónu pochádza z komerčného alebo nebytového sektora, kde pracujeme.

Takže nabudúce, keď vám UPS privezie do vašej kancelárie veľkú krabicu, určite ju rozbite a recyklujte – samozrejme po vyprázdnení.

5. Oceľ

Rovnako ako hliník, výrobky z ocele sa môžu znova recyklovať bez toho, aby sa ohrozila kvalita ocele. Hovoríme o oceľových plechovkách, ale možno máte aj niektoré oceľové diely alebo spotrebiče pripravené na recykláciu? Recykláciou 80 miliónov ton ocele sa ušetrí elektrická energia na napájanie 18 miliónov domácností ročne.

6. HDPE plastové fľaše

HDPE znamená polyetylén s vysokou hustotou, bežný a hustejší plast, ktorý sa používa v detergentoch a šampónoch. HDPE plasty môžu byť označené logom na spodnej časti – tri šípky v tvare trojuholníka. Skontrolujte číslo v tomto logu: čísla 1 a 2 sú recyklovateľné takmer všade, ale 3 až 7 sú recyklovateľné iba v obmedzených oblastiach. A nezabudnite vypláchnuť a vyčistiť všetky fľaše z HDPE v umývadle. Akákoľvek nečistota alebo zvyšky potravín môžu znemožniť proces recyklácie.

7. Sklo

Recyklované sklo šetrí 50% energie oproti novému sklu a recyklácia len jednej sklenenej fľaše šetrí dostatok energie na osvetlenie 100-wattovej žiarovky po dobu štyroch hodín. Recyklované sklo vytvára o 20% menej znečistenia ovzdušia a o 50% menej znečistenia vody a jedna tona skla vyrobená z 50% recyklovaných materiálov šetrí 250 kilogramov banského odpadu. Super!

8. Časopisy a zmiešané papiere

Existuje veľa dôvodov, prečo recyklovať všetkých druhý papiera. Napríklad recyklovaný papier šetrí 60% energie oproti pôvodnému papieru a taktiež vytvára o 95% menej znečistenia ovzdušia. Recyklácia jednej tony papiera ušetrí 17 stromov a 7 000 galónov vody. Je však smutné, že ľudia každoročne spotrebujú množstvo papiera na zbytočnosti (baliaci papier na vianočne darčeky), ktorý potom končí v komunálnom odpade. Zamyslime sa všetci nad tým a zmeňme to!

9. Počítače

Počítače je možné recyklovať niekoľkými spôsobmi, v závislosti od stavu prístroja. Staré počítače môžete prenechať priateľom a rodinným príslušníkom prípadne predať.

Takýmto spôsobom často pomôžete druhým aby mohli vlastniť počítač, kto by si inak nemohol dovoliť. Pokazené počítače môžete odniesť na zberný dvor, kde prístroje búdu demontované a recyklovane.

Zdroj: care2.com

Pokračovať v čítaní
Reklama

Beauty triky

Ako pretriediť svoj šatník?

Upratanie oblečenia je dôležité pre jeho dlhšiu životnosť a vzhľad

Uverejnený

on

Pretriedenie svojho šatníka môže byť užitočné, ak chcete získať lepší prehľad o tom, čo v ňom máte, a zbaviť sa vecí, ktoré už nepotrebujete alebo sa vám už nehodia. Tu sú niektoré kroky, ktoré môžete podniknúť na to, aby ste svoj šatník pretriedili:

Zoberte si čas na pretriedenie: Na pretriedenie šatníka si vyhraďte dostatok času, aby ste sa mohli pozrieť na všetky svoje oblečenie a urobiť rozhodnutia o tom, čo s ním budete robiť.

Vyberte si miesto: Pretriedenie šatníka je lepšie robiť na mieste, kde máte dostatok miesta, aby ste mohli vyklopiť všetko svoje oblečenie a pozrieť sa naň. Môžete si napríklad vyhradiť miestnosť alebo si vyklopiť všetko oblečenie na posteľ.

Pretriedte oblečenie do skupín: Rozdeľte svoje oblečenie do skupín podľa druhu alebo účelu. Napríklad môžete mať skupinu tričiek, skupinu šiat, skupinu sveterov atď. Môžete tiež mať skupinu oblečenia na formálne príležitosti, skupinu oblečenia na šport a tak ďalej.

Prečítajte si štítky: Predtým, ako sa rozhodnete, čo urobíte s určitým kusom oblečenia, prečítajte si štítky a zistite, aké sú požiadavky na starostlivosť o ne. Napríklad, ak máte sveter, ktorý sa má iba chemicky čistiť, možno by ste ho mali nechať v šatníku, pretože by ho nemuseli vyčistiť doma.

Vyberte si, čo zostane v šatníku: Keď máte oblečenie rozdelené do skupín, začnite vyberať, čo zostane v šatníku a čo z neho vyhodí

Pokračovať v čítaní

Najčítanejšie články