Ako schudnúť po sviatkoch pomaly a bez stresov? I.
Aj vy ste sa po sviatkoch opäť postavili na váhu a ručička vás nepotešila? Poďte s nami na správne zhadzovanie prebytočných kilogramov bez stresu a natrvalo.
Množstvá zjedeného sviatočného jedla, koláčikov a všakovakých dobrôt sa vám podpísali na určitých partiách a vy neviete, čo s tým a ako začať? Poradíme vám, ako na správne chudnutie!
Všetci to poznáme – prídu vianočné sviatky a s nimi vyváranie, vypekanie a odolať týmto dobrotkám je skutočne ťažké, čo nám dosvedčí aj pohľad na váhu v povianočnom období. K našej stálej váhe, prípadne už nadváhe sa pripojí plus niekoľko kíl navyše. A už začína kolobeh stresu, nejedenia a prejedania sa a nových novoročných predsavzatí – dám dole 10 kg, 15 kg za mesiac. Ruku na srdce, skutočne si myslíte, že poctivo nabraté kilá za niekoľko dní, mesiacov dáte dole za pár dní?
Samozrejme, istá šanca tam je – ak máte osobného trénera, odborníka na výživu a nepracujete a venujete sa akurát tak sebe, ale bežný človek v návale povinností stratí entuziazmus veľmi skoro, a tak aj plán väčšinou padne. Prečo sa to stane? Pretože sme ľudia a chceme všetko hneď, naraz a najlepšie bez námahy, bohužiaľ, nielen v živote, ale aj v chudnutí to tak nejde.
Dôležité je správne začať, pretože celý proces chudnutia skutočne začína v našej hlave!
Na začiatku si ujasnííme niekoľko hlavných faktov:
1.Koľko chceme schudnúť? Každý z nás má v hlave určitú pre seba ideálnu hmotnosť, avšak nie vždy sa táto predstava zhoduje s našou telesnou konštrukciou. Je dôležité dať si reálny cieľ, ktorý pozitívne ovplyvní naše zdravie a nebude týrať naše telo.
2. Za aký (reálny) čas plánujeme schudnúť? Pozor, je dôležité plánovať si chudnutie postupne, napríklad na 10 dní, dva týždne a postupne to posúvať, nedávať si veľké ciele za krátky čas. Nielen my, ale aj telo si potrebuje zvyknúť na zmenu. Predsa sa nám len bude chudnúť ľahšie, keď si povieme, že máme ešte 5 dní, ako dva mesiace.
3. Koľko času vieme investovať do cvičenia, stravovania? Musíme si naplánovať cvičenie, presne si vyhradiť čas na aktivitu a takisto rozdeliť aj jedálniček a čas na jeho prípravu.
4. Akú podporu budeme mať? Či je to rodina, priateľ, priateľka, kamarát, prípadne kamarátka. Ešte lepšie, ak niekto chudne s nami.
Najlepšie, keď si vytvoríme v rámci nášho motivačného začiatku veľký plagát, kde si všetky tieto body spolu s počiatočnou váhou spíšeme. Potom môžeme začať s aktívnym chudnutím.
Pretriedenie svojho šatníka môže byť užitočné, ak chcete získať lepší prehľad o tom, čo v ňom máte, a zbaviť sa vecí, ktoré už nepotrebujete alebo sa vám už nehodia. Tu sú niektoré kroky, ktoré môžete podniknúť na to, aby ste svoj šatník pretriedili:
Zoberte si čas na pretriedenie: Na pretriedenie šatníka si vyhraďte dostatok času, aby ste sa mohli pozrieť na všetky svoje oblečenie a urobiť rozhodnutia o tom, čo s ním budete robiť.
Vyberte si miesto: Pretriedenie šatníka je lepšie robiť na mieste, kde máte dostatok miesta, aby ste mohli vyklopiť všetko svoje oblečenie a pozrieť sa naň. Môžete si napríklad vyhradiť miestnosť alebo si vyklopiť všetko oblečenie na posteľ.
Pretriedte oblečenie do skupín: Rozdeľte svoje oblečenie do skupín podľa druhu alebo účelu. Napríklad môžete mať skupinu tričiek, skupinu šiat, skupinu sveterov atď. Môžete tiež mať skupinu oblečenia na formálne príležitosti, skupinu oblečenia na šport a tak ďalej.
Prečítajte si štítky: Predtým, ako sa rozhodnete, čo urobíte s určitým kusom oblečenia, prečítajte si štítky a zistite, aké sú požiadavky na starostlivosť o ne. Napríklad, ak máte sveter, ktorý sa má iba chemicky čistiť, možno by ste ho mali nechať v šatníku, pretože by ho nemuseli vyčistiť doma.
Vyberte si, čo zostane v šatníku: Keď máte oblečenie rozdelené do skupín, začnite vyberať, čo zostane v šatníku a čo z neho vyhodí